BRATISLAVA – Audit, ktorý má dať odpoveď na otázku, koľko doplatia investori vláde za podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, sa mal skončiť už jedenásteho novembra. O jeho výsledkoch však kompetentní zatiaľ neinformovali.
Na audite pracujú spoločnosti KPMG a Delloite & Touche a má sa odvíjať od polročného hospodárenia plynární. Vlani boli polročné výsledky podniku známe už 25. septembra. „Tie výsledky sa oneskorujú, pretože vlani sa ešte nerobil medzinárodný audit ako teraz,“ povedala hovorkyňa plynární Dana Kršáková.
Podľa Michala Šušáka z Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorá bola privatizačným poradcom vlády, výsledky už existujú. „Návrh konečnej ceny už existuje, ale musia sa k nemu ešte vyjadriť zodpovední,“ povedal. Vidí ešte priestor na rokovania, nevie však, kedy sa skončia. „To nedokážem ovplyvniť. Je to plne v rukách predávajúceho a investorov,“ skonštatoval.
Návrh výsledkov auditu dostalo už aj ministerstvo hospodárstva. „K návrhu sme mali určité pripomienky a poslali sme ho späť,“ povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Ševčíková. Novú verziu podľa nej rezort dostane možno už v piatok a potom ho bude znova posudzovať.
Doplatkom za 49 percent akcií plynární sa majú znížiť kurzové straty z historicky najväčšej privatizácie. Straty boli spôsobené tým, že sa vláda rozhodla pre inkaso v dolároch. Táto mena do uzavretia transakcie oslabila, čo znížilo očakávaný výnos 130 miliárd korún o sumu 7,7 miliardy korún. Vláda sa voči kurzovým rizikám nepoistila. Podľa vtedajších vyjadrení Ivana Mikloša, ktorý viedol komisiu pre privatizáciu plynární, to nedovolila kapacita slovenského devízového trhu a ani legislatíva. Ďalším efektom oslabenia dolára však má byť aj zvýšenie ziskov podniku, pretože plyn nakupuje v dolároch a predáva v korunách a v eure. Audit hospodárenia plynární preto podľa Mikloša ukáže, že investori doplatia štátu ešte tri miliardy korún. TOMÁŠ KURTANSKÝ
Nepravdepodobný, ale možný je aj „preplatok“
Doplatok ku kúpnej cene za 49 percent akcií SPP sa má vypočítať z rozdielu medzi čistým vlastným kapitálom plynární v období privatizácie a v čase vypracovania auditu. Doplatok bude potom 49 percent tohto rozdielu. Tento rozdiel môže byť tak kladný, ako aj záporný. O tom sa zmieňuje aj vládny materiál o privatizácii plynární. Teoreticky teda môže z auditu vyjsť aj „preplatok“, ktorý by vláda musela vrátiť investorom. Tento scénar denníku naznačili aj dva nezávislé zdroje. Michal Šušák z CSFB však túto možnosť vylučuje. „Určite pôjde o doplatok zo strany investorov,“ povedal.