JERUZALEM, GAZA - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell si včera z cesty po Blízkom východe odniesol úspech americkej diplomacie - súhlas Izraela a Palestínčanov s kalendárom ďalších krokov na obnovu vzájomnej dôvery s perspektívou obnovenia mierových rokovaní. Jeho zásluhy oslabuje len to, že plán je príliš všeobecný a v procese jeho uplatňovania sa USA nepodujali na širšiu úlohu. Navyše to, či sa vôbec začne plniť, závisí od toho, či násilie utíchne.
Palestínsky vodca Jásir Arafat súhlasil so sedemdňovým obdobím, ktoré má otestovať prímerie, kým sa začne napĺňať plán urovnania izraelsko-palestínskeho konfliktu, vypracovaný medzinárodnou komisiou na čele s bývalým americkým senátorom Georgeom Mitchellom. Arafat nalieha, aby sa tento plán, s ktorým v princípe súhlasia obe strany, začal plniť čo najskôr. Izraelský premiér Ariel Šaron požadoval desaťdňové obdobie absolútneho pokoja. To, či sa napokon po týždni vykročí ďalej, je však v Šaronových rukách. On je podľa Powella povolaný posúdiť, či je situácia dostatočne pokojná.
Niekoľko hodín po Powellovom odchode do Jordánska jeho harmonogram už vyvolal prvé roztržky. Nešpecifikuje totiž presne, kedy sa začína sedemdňová skúšobná lehota a ani čo je to „absolútny pokoj“, a tak si to obe strany vysvetľujú po svojom.
Druhá, šesťtýždňová fáza v harmonograme má slúžiť na ďalšie upokojenie situácie a potom bude podľa Mitchellovho plánu mesiace trvať ďalšia fáza opatrení na obnovovanie dôvery. Medzi ne patrí napríklad zastavenie rozširovania osád z izraelskej a zatknutie osôb zodpovedných z terorizmu z palestínskej strany. Až potom sa má prikročiť k obnoveniu mierových rozhovorov.
Powell uviedol, že je presvedčený o Arafatovom odhodlaní zastaviť násilie. V čase, keď s ním rokoval, palestínski ozbrojenci zastrelili židovskú osadníčku. Palestínčanov povzbudil šéf americkej diplomacie aj perspektívou vyslania medzinárodných pozorovateľov do oblasti, čo Izrael tvrdošijne odmieta.
Podľa izraelských politológov Powellova návšteva signalizuje, že vláda prezidenta Busha nemá žiadnu politiku voči Blízkemu východu a jeho harmonogram je len náplasťou namiesto rozsiahlej diplomatickej iniciatívy, ktorú žiadajú rovnako Palestínčania a Izraelčania. Obe strany si navyše myslia, že plán prímeria šéfa CIA Georgea Teneta nefunguje v praxi tak, ako by mal. Odkedy sa 13. júna začal uplatňovať, podľa AFP šesť Izraelčanov a deväť Palestínčanov prišlo o život.
(kl, reuters)