Prilepšiť by si mohla aj vojenská spravodajská služba. Po vstupe do aliancie by sa čosi mohlo ujsť i ženistom.
Ešte pred dvoma-troma rokmi naši vojaci cvičili so starou výbavou, na krkoch im viseli ruské ďalekohľady na nočné videnie zo šesťdesiatych rokov, behali v starých premokavých topánkach a maskáčoch. Ak mali nepremokavé oblečenie, kupovali si ho sami.
„Goretexové nepremokavé topánky už majú,“ usmieva sa minister obrany Ivan Šimko, ktorý chce investovať do výzbroje a výstroja týchto jednotiek. „Je isté, že na niektoré zložky sa budeme sústreďovať viac. Budeme hovoriť, v čom sme dobrí a čo by sme privítali, keby bolo súčasťou deľby práce. Prehodnotíme aj naše základné strategické dokumenty,“ tvrdí.
Jednotky rýchleho nasadenia sa začnú v krátkom čase pripravovať aj v iných geografických a klimatických podmienkach, aby mohli byť súčasťou medzinárodných síl.
„Po vstupe do NATO nebudú v našich ozbrojených silách dramatické zmeny. Najskôr sa sústredíme na to, čo hrozí reálne. Veci, kde nevidíme až takú bezprostrednú hrozbu, budeme riešiť neskôr,“ povedal Šimko. Meniť sa budú aj zákony. V žiadnom totiž nie je terorizmus spomínaný ako osobitný jav a jeho potláčanie je stále súčasťou boja proti kriminalite, ktorý patrí viac pod ministerstvo vnútra a políciu.
V ozbrojených silách sa rozhodli zo začiatku dávať prednosť tým skupinám vojakov, ktoré Slovensko môže ponúknuť do medzinárodných misií. Dnes pôsobia v zahraničí najmä slovenskí ženisti, ktorí sa starajú o odmínovacie a stavebné práce.
Naši vojaci sa teda zatiaľ nemôžu tešiť na modernizované tanky, nie je isté, ani čo bude s lietadlami. (rf)