Z BMW vystúpil riaditeľ festivalu Art Film Peter Hledík a z Citro¨enu veľmi zachovaný idol Jean-Paul Belmondo v béžovom letnom obleku, aby o päť minút z mosta prehovorili. Vedľa nich stál vo veľkom klobúku Juraj Jakubisko, predseda poroty 9. ročníka Art Filmu, s manželkou Deanou Horváthovou.
„Som rád, že na Moste slávy môžem privítať symbol búrlivého Francúzska šesťdesiatych rokov,“ vyhlásil riaditeľ festivalu Peter Hledík. Belmondo pokračoval: „Nikdy som v tejto krajine nebol, ale z auta cestou sem som zistil, že je krásna.“
Tabuľka s Belmondovým menom pribudla tento rok k menám Jiřího Bartošku a Emílie Vášáryovej. Bude tam prvá s tromi skrutkami – štvrtú Jean-Paul Belmondo pri slávnostnej inštalácii zlomil.
Asi sto novinárov sa nahrnulo na tlačovú besedu. Hlavnou témou boli legendárne filmy Jeana-Luca Godarda, ktoré urobili z mladého Belmonda, vtedy herca v divadle na Saint Germain des Prés, hviezdu. S nimi vošla do dejín svetovej kinematografie uvoľnenosť, prirodzenosť a humor. Bolo vidieť, že to všetko to v ňom dodnes zostalo.
Festivaly sú miestami hviezd a ich hviezdnych manierov. „Môj otec bol veľkým sochárom, veľmi slávnym, ale nikdy neprestal byť skromný. Ja nemám najmenší dôvod nebyť skromný.“ Len Belmondov pes Kalypso, ktorý ho sprevádza po svete, si na skromnosť nepotrpí a jedlo sa mu objednáva z Viedne.
ANDREA PUKOVÁ, Trenčianske Teplice