
Slovenský premiér kráča na rokovanie so svojím partnerom Péterom Medgyessym. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI
„Ak by bol zákon aplikovaný, bola by narušená naša suverenita, občania by boli diskriminovaní na etnickom princípe a takúto hrozbu zákon ešte obsahuje,“ tvrdí slovenský premiér.
Dzurinda je prvý premiér, s ktorým si Péter Medgyessy vymenil stanoviská o pripravenej novele tzv. krajanského zákona.
Dzurinda podľa všetkého absolvoval v budove maďarského parlamentu ťažké rokovania, o čom svedčí aj fakt, že na rozdiel od pôvodného plánu sa premiéri stretli pred rokovaním delegácií aj medzi štyrmi očami. Rokovali spolu viac než hodinu.
Maďarský návrh na úpravu zákona je už hotový a Budapešť dúfa, že premiéri definitívne zmetú tento problém zo stola. Stanovisko slovenskej vlády k zmenenej verzii zákona však do poslednej chvíle nebolo známe. Dzurinda v pondelok iba zdôraznil, že „zákon iného štátu nemôže v žiadnom prípade platiť na slovenskom území“.
Zákon upravuje podmienky poskytovania pomoci maďarským menšinám z okolitých štátov a prisudzuje im isté práva na maďarskom území. Problémy, ktoré po prijatí zákona vznikli, má odstrániť najmä tá časť novely, podľa ktorej zákon nemusí byť aplikovaný na všetkých susedov rovnako a dáva priestor na bilaterálne dohody.
Slovenskom najviac kritizovanú časť o pomoci pre deti, ktoré chodia do maďarských škôl, maďarská vláda nevyškrtla. Naopak, rozšírila ju aj na rodiny, v ktorých len jedno dieťa navštevuje školu s vyučovacím jazykom maďarským.
SMK však navrhla, aby pomoc nedostávali priamo rodiny, ale nadácie a organizácie pri školách a aby sa mohla využiť rôzne na podporu vzdelávania. Predseda SMK Béla Bugár nedávno povedal, že to navrhla po dohode s Dzurindom. Na nátlak Slovenska sa táto časť dostala do pozmeňujúcich návrhov.
Návrhy na zmenu krajanského zákona už podporili menšiny na konferencii v Budapešti minulú nedeľu a súhlasia s nimi aj všetky maďarské parlamentné strany vrátane SZDSZ, ktorá na jar roku 2001 ako jediná zákon nepodporila. Maďarský parlament by mohol prijať novelu do konca roka.
Premiérovi Medgessymu ostáva tento problém doriešiť so susedmi, po Dzurindovi bude v Budapešti o dva dni rokovať aj rumunský premiér Adrian Nastase. Dnes nie je isté ani to, aké stanovisko k nemu zaujmú európske orgány, Medgessy sa totiž zaviazal, že zákon zladí s európskymi normami.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ