BRATISLAVA - Referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie je predbežne naplánované na 7. júna 2003. Uvažuje sa však aj o skoršom dátume, podľa toho, ako budú referendá naplánované v okolitých krajinách. Vláda na kampaň pred referendom vyčlenila v štátnom rozpočte 30 miliónov korún.
Materiál o kampani pripravuje úrad podpredsedu vlády Pála Csákyho. Vláda chce požiadať o spoluprácu aj cirkvi a mimovládne organizácie. „Chceme osloviť čo najširšie zložky spoločnosti, cieľom je čo najvyššia účasť a masívne áno pre náš vstup,“ povedal Csáky. Do referendovej kampane by sa mal aktívne zapojiť aj parlament, ktorý referendum vyhlási a sformuluje otázku.
Slovensko má zatiaľ vysokú podporu obyvateľstva vstupu do únie. Negatívne výsledky iných referend by ju mohli znížiť. „Preto sme za čo najskorší dátum referenda. Na Slovensku sme ešte nemali úspešné referendum, no teraz by sme ho mohli zvládnuť dobre,“ povedal Csáky.
Ministerská rada pre európsku integráciu včera hodnotila prístupový proces. Vyjednávania s úniou sú na konci, pomalšie ide plnenie sľubov, ku ktorým sme sa pri uzatváraní kapitol zaviazali. Chýba niekoľko desiatok zákonov. Oproti minulému roku sa zlepšilo čerpanie prístupovej pomoci, ale Slovensko stále slabo využíva peniaze z fondu ISPA, najmä na budovanie čistiarní a kanalizácií. Meškanie spôsobuje najmä pomalá transformácia vodární a kanalizácií.
Z programu PHARE Slovensko nedokáže využívať programy určené na pomoc prihraničným regiónom. Zodpovedné je ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré nemá dostatok schopných pracovníkov a podľa Csákyho „zanedbalo niekoľko procesov“, čo ho neospravedlňuje. „Nezaujíma ma, aké má ktorý minister technické problémy. Má ich predložiť vláde a žiadať pomoc. Je však neprípustné, aby sme z akýchkoľvek dôvodov riskovali čerpanie predvstupovej pomoci,“ povedal. (mar)