VIEDEŇ - Rakúsky prezident Thomas Klestil včera poveril doterajšieho kancelára a predsedu ľudovej strany (ÖVP) Wolfganga Schüssela, aby zostavil novú vládu. Ľudovci, ktorí zvíťazili v nedeľňajších parlamentných voľbách pred sociálnymi demokratmi (SPÖ), teraz povedú koaličné rozhovory s ostatnými stranami.
Zároveň sa otvorila ďalšia kapitola odchodov a návratov Jörga Haidera - pondelkový odchod korutánskeho hajtmana platil len niekoľko hodín. V noci na utorok sa nechal prehovoriť kamarátmi zo strany slobodných (FPÖ) a oznámil, že napriek volebnému debaklu predsa len zostane na čele krajinskej správy. Názor „upravil“ po prietrži vyhlásení desiatok miestnych organizácií slobodných, že Haider má stále ich plnú dôveru.
Na nočnom šesťhodinovom stretnutí korutánskej organizácie slobodných Haider nakoniec povedal: „Beriem na seba veľkú časť zodpovednosti za zlý výsledok volieb. Dôsledkom bola moja demisia. Moji kolegovia v strane ju ale neprijali.“
Nočný premet bývalého šéfa FPÖ prekvapil len málokoho. Politici i komentátori už zažili niekoľko „definitívnych“ odchodov, po ktorých nasledovali návraty vyvolané prosbami členskej základne slobodných.
Haiderovo rozhodnutie zotrvať vo funkcii včera zatienili správy o čistkách medzi jeho odporcami. Dočasný šéf FPÖ a Haiderov dlhoročný priateľ Herbert Haupt v listoch ultimatívne vyzval bývalé stranícke špičky, aby okamžite vystúpili zo strany. „Ak teraz všetci, ktorí roky pracovali pre stranu a boli ku mne lojálni, majú byť odstránení, tak už to nie je moja strana,“ vyhlásila Haiderova nástupkyňa na čele FPÖ a doterajšia vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová, ktorá v septembri po roztržke s haiderovcami spolu s ministrom financií Karlom-Heinzom Grasserom a šéfom poslaneckého klubu Petrom Westenthalerom odstúpila.
Haupt ju uistil, že ona je vraj kedykoľvek „veľmi vítaná“. K odchodu zo strany ale vyzval Grassera, Westenthalera a ďalších hlasných Haiderových kritikov.
Westenthaler odkázal, že stranu opustiť nehodlá. V bulvárnom týždenníku News zároveň oznámil, že na jar vydá knihu „s niekoľkými odhaleniami o Haiderovi“. Vystúpiť odmietol aj Grasser, ktorý ale už pred niekoľkými týždňami členstvo v FPÖ „prerušil“ po tom, čo mu ľudovecký kancelár Wolfgang Schüssel ponúkol vedenie rezortu financií ako „nezávislému expertovi“ aj po voľbách.
Avizovaný odchod Haidera z politiky sa vnímal ako krok, ktorý mohol uľahčiť obnovenie doterajšej koalície ÖVP-FPÖ. Teraz sa ale potvrdzujú obavy niektorých ľudovcov, že slobodní s Haiderom sú príliš nevyspytateľným partnerom.
Prezident povedal, že si želá vládu s čo najširšou podporou v parlamente. To potvrdzuje úvahy, že by privítal koalíciu ľudovcov a sociálnych demokratov (SPÖ), ktorí vo voľbách skončili po prvýkrát od roku 1970 za ÖVP. „Veľkú koalíciu“ pritom podporujú aj niektorí regionálni lídri oboch strán, hospodárske kruhy a vplyvné bulvárne denníky. Sociálni demokrati sa v pondelok uzniesli, že po volebnej prehre by mali zostať v opozícii, zároveň ale deklarovali pripravenosť na rokovania so Schüsselom.
Zelení, ktorí skončili vo voľbách na štvrtom mieste s deviatimi prcentami, sa včera „definitívne“ rozhodli, že zostanú v opozícii.
PRE SME - DAVID ZELINGER, ORF, Viedeň, čtk, r