
Článok Isiomy Danielovej vyvolal v Kadune pouličnú vojnu. FOTO - REUTERS
Isioma Danielová napísala minulý týždeň článok o súťaži Miss World. Nigeríjská novinárka bola uchvátená. Najväčšie krásavice z celého sveta na ňu urobili taký dojem, že napísala: sú také krásne, že by si jednu určite vybral aj prorok Mohamed. Za takú odvahu prišiel trest. Moslimskí hodnostári v štáte Zamfara ju zakliali. Vyhlásili jej smrteľnú kliatbu.
Isioma rozpútala v severonigérijskom meste Kaduna, kde sa mala súťaž krásy konať, pouličnú vojnu. Nigéria, ktorá sa riadi podľa najprísnejšieho islamského práva šaría, bola zo súťaže nervózna od začiatku. Príliš veľa ženskej krásy, príliš veľa odhalených tiel, príliš veľa pozemských rozkoší.
Článok šéfky rubriky štýl v denníku This Day potom nervozitu premenil na boje. V Kadune zomrelo okolo 220 ľudí. Missky sa museli presťahovať do Londýna.
Trest smrti pre Isiomu žiada konzílium duchovných a predákov 21 islamských organizácií vrátane zástupcov zamfarskej vlády. „Tvrdíme len, že Korán jasne hovorí, že ktokoľvek urazí islamského proroka Mohameda, mal by byť zabitý,“ povedal agentúre Reuters zamfarský minister informácií Umar Dangaladima Magaji. Podľa vlády je fatwa oprávnená a mohla by upokojiť rozvášnených Nigérijčanov.
„Tak ako v prípade Salmana Rushdieho, aj v prípade novinárky z This Day môže byť preliata krv,“ povedal podľa denníka New Nigerian zástupca zamfarského guvernéra Mamud Alija Dallatub Šinkafi.
Ozvali sa už ale aj odporcovia krutého trestu. Šéf nigérijského výboru pre islamské záležitosti Latíf Adegbite podľa agentúry AFP povedal, že s fatwou nesúhlasí: Isioma totiž nie je moslimka a noviny sa opakovane ospravedlnili.
Zamfara bola vôbec prvým nigérijským štátom, ktorý pristúpil na islamské právo šaría. Najstriktnejšie dodržiavanie Koránu sa tu stalo princípom spoločnosti v roku 1999, tesne po páde vojenskej vlády. Teraz sa šaríou riadi ďalších deväť štátov. Nigéria je rozdelená. To so sebou logicky prináša nepokoje medzi väčšinou kresťanským juhom a moslimským severom.
Isioma Danielová je teraz najväčším nepriateľom Nigérie. Podobne ako Salman Rushdie aj ona je v permanentnom nebezpečí, a to všade na svete. Čaká ju život štvanca a utečenca. Za to, že ešte žije, vraj vďačí rýchlosti, akou sa jej podarilo opustiť krajinu. Podľa jej kolegov z redakcie odišla do Spojených štátov hneď po uverejnení článku. Podľa iných je ešte stále v Nigérii.
Odborníci upozorňujú, že celý prípad nie je ani tak o náboženstve ako skôr o politike. V Nigérii by sa mali na budúci rok konať prezidentské voľby. Nepokoje v Kadune padli určite vhod odporcom súčasného prezidenta Oluseguna Obasanja. Ani ten ale neváha. V rozhovore pre CNN si už teraz robí kampaň: za všetko môžu nezodpovední novinári.