
Prvý tím zbrojných inšpektorov OSN je odvčera v Bagdade. FOTO-REUTERS
Presné miesto prvej inšpekcie zbrojní experti taja - chcú voči Iračanom použiť moment prekvapenia. Umožňuje im to rezolúcia OSN. „Vieme, kde sa nachádza, ale nikomu to nepovieme. Dopredu neoznámené inšpekcie sú totiž kľúčom nášho mandátu,“ povedala hovorkyňa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Melissa Flemingová.
V uplynulých siedmich dňoch pripravoval predbežný logistický tím v irackej metropole pôdu pre inšpekcie. Podľa podmienok tvrdej rezolúcie OSN prijatej začiatkom mesiaca musí Irak umožniť inšpektorom neobmedzený prístup k všetkým zariadeniam, ktoré podozrievajú z využitia na vývoj alebo ukrytie biologických, chemických a jadrových zbraní. Odlet inšpektorov do Bagdadu sprevádzal prudký nárast cien ropy.
Prvý inšpekčný tím tvorí 12 členov Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) a šesť odborníkov MAAE z Austrálie, Británie, Egypta, Fínska, Ruska a USA. Na čele skupiny MAAE je Francúz Jacques Bauch. Expertov UNMOVIC vedie Grék Demetrios Perricos.
V inšpekčnom tíme sú aj ľudia so skúsenosťami z násilne prerušených inšpekcií v Iraku v 90-tych rokoch.
„Odchádzame tam plní nedôvery, rovnako ako do akejkoľvek inej krajiny. Očakávame tentoraz inú spoluprácu, pretože nedostatok spolupráce (zo strany Iraku) by mal vážne následky,“ vyhlásila hovorkyňa.
Informovať radu o prípadných nedostatkoch má za úlohu šéf inšpektorov Švéd Hans Blix. Rada bezpečnosti OSN sa má v takom prípade hneď zísť a rozhodnúť o ďalšom postupe.
Vedúci predstavitelia Iraku opakovane vyjadrili ochotu k „úplnej spolupráci“ s inšpektormi. Vyjadrili však nespokojnosť s rezolúciou, ktorú označili za zámienku na útok Spojených štátov.
Zhodne tvrdia, že žiadne zbrojné programy zakázané Spojenými štátmi Irak neprevádzkuje a že inšpektori žiadne zbrane hromadného ničenia v krajine neobjavia.
Spojené štáty sú opačnej mienky a pripravujú sa na vojnu. V Kuvajte sa už nachádza viac než 12-tisíc amerických vojakov, ktorí sa zúčastňujú na nácviku púštnej vojny. Ďalších asi 14-tisíc vojakov USA umiestnili v iných krajinách Perzského zálivu. Na severe zálivu je pripravená lietadlová loď USS Lincoln s vyše 5500 námorníkmi a desiatkami lietadiel.
Lídri arabských krajín sa v mocenskej hre držia uprostred. Americko-iracká vojna by vniesla chaos do celého už aj tak dosť napätého regiónu. Varovali USA, aby konali opatrne a počkali si na výsledok zbrojných inšpekcií, a zároveň apelovali na Irak, aby spolupracoval s OSN.
(čtk, tasr, reuters, zo)