
Václav Klaus a Jan Ruml - dva názory na to, ako sa robí pravicová politika, sa rozchádzali. Dohodnúť sa po voľbách v roku 1998 nedokázali ani ako predsedovia dvoch pravicových strán. FOTO - ČTK
í členovia ODS Jan Ruml a Ivan Pilip a požiadali Václava Klausa, aby odstúpil z funkcie predsedu Občianskej demokratickej strany. Z tohto zemetrasenia sa česká pravica dodnes nespamätala. Pri moci sú už piaty rok stále výraznejšie ľavicoví sociálni demokrati.
Atentát sa nazýva sarajevský, pretože Klaus, vtedy predseda vlády, bol v čase výzvy na odstúpenie na pracovnej ceste v tomto meste. Po návrate do vlasti sa začal na pravicovej scéne tvrdý boj.
„Nespokojnosť s pomermi v ODS bola oprávnená, vyliala sa však úplne nekorektným a neserióznym spôsobom. Autori výzvy sa tak sami poškodili. Viedlo to len k tomu, že obrodená ODS musela zo strany odísť a potom v nasledujúcich rokoch strácala na význame. Václav Klaus a jeho ľudia svoje postavenie v strane posilnili, ale len za cenu, že strana zažila výrazný pokles. Nemalo to dobrý vplyv na českú politiku,“ myslí si politológ Bohumil Doležal.
Klausovské krídlo ODS už v roku 1996, keď sa prevalilo jej financovanie vymyslenými sponzormi, akoby nebralo tieto vážne problémy na vedomie. Keď sa objavila informácia, že má táto strana tajné konto vo Švajčiarsku, Ruml s Pilipom vyzvali Klausa odstúpiť z čela ODS. Ten to odmietol, podal však demisiu potom, ako vtedajší koaliční partneri z KDU - ČSL a ODA odišli z vlády.
Nasledoval mimoriadny kongres ODS, po ktorom odišla časť členov strany. V januári 1998 vznikla Únia slobody.
Dôsledky osobných a názorových nezhôd u vtedajších občianskych demokratov sú zjavné dodnes. Na jeseň 1997 bola ODS úspešnou vládnou stranou, ktorá stála napriek viacerým zaváhaniam za zásadnými transformačnými rozhodnutiami. Dnes je to len najsilnejšia opozičná strana, ktorá už prehrala dvoje parlamentné voľby za sebou a nástupcu po Václavovi Klausovi hľadá pred blížiacim sa kongresom strany za veľmi trápnych okolností.
Zle dopadli aj ich vtedajší koaliční partneri a tí, čo ODS opustili. Občianska demokratická aliancia sa už nedostala do parlamentu, opustili ju osobnosti a dnes je z nej politický trpaslík. A aj KDÚ - ČSL už len spomína na časy, keď boli vari najslávnejším „jazýčkom na váhach“ - nevyspytateľné politické rozhodnutia ich vtedajšieho šéfa Josefa Luxa s napätím čakala celá vláda. Únia slobody sa po celkom úspešných voľbách v roku 1998 dnes úplne stráca. Do tohto parlamentu sa veľmi oslabená dostala len v koalícii s KDU-ČSL a dnes je v prieskumoch verejnej mienky pod prahom zvoliteľnosti.
Voľba nového predsedu ODS o niekoľko týždňov naznačí budúcnosť pravice v Česku. Nový predseda, ktorý sa vynorí z tieňa doterajšieho šéfa však musí dokázať, že ODS nie je len stranou Václava Klausa, ale normálnou pravicovou, konzervatívnou stranou.
MAREK CHORVATOVIČ