
Lucio Gutierrez. FOTO - REUTERS
Ekvádoru sa nevyhol typický politický osud latinskoamerických krajín. Zažil vojenské puče, korupčné škandály, rozprávkovo bohatých aj chudobných a totálny ekonomický prepad, po ktorom do krajiny nabehli experti z Medzinárodného menového fondu. Sľúbili pôžičku výmenou za disciplinované hospodárenie. Za posledných šesť rokov sa tam vystriedalo päť prezidentov.
Od nedele má Ekvádor opäť nového. Volá sa Lucio Gutierrez, je hlboko veriaci katolík, amatérsky päťbojár a vodca indiánskeho povstania proti vtedajšiemu prezidentovi Jamilovi Mahuadovi. Povstanie ho na pol roka posadilo do väzenia a vynieslo do politickej arény.
Štyridsaťpäťročný muž s indiánskymi črtami a tmavšou pokožkou oslovil hlavne najchudobnejšie vrstvy ekvádorskej spoločnosti. Podľa mediálnych odborníkov Gutierrezovi veľmi pomohol jeho výzor. Svetlejšia pokožka totiž v Ekvádore signalizuje príslušnosť k strednej triede a Ekvádorčania majú podľa expertov predstaviteľov elity na čele štátu už dosť.
Táto skutočnosť spojená s Gutierrezovým volaním po odstránení korupcie a nastolení spravodlivosti sa podpísala pod jeho tesné víťazstvo. V druhom kole získal 54,4 percenta a porazil banánového magnáta a najbohatšieho Ekvádorčana Alvara Nobou.
Obaja muži mali podobný program - chceli vyriešiť ekonomické problémy najchudobnejších, čo sú zväčša Indiáni. Predvolebná kampaň, hlavne po prvom kole prezidentských volieb však zďaleka nebola o programe. Volebné štáby sa sústredili na iné, pikantnejšie záležitosti - Noboa obvinil Gutierreza, že bije svoju ženu a je komunista, Gutierrez Nobou, že si kupuje hlasy voličov.
Ekvádorské médiá sú ku Gutierrezovi pomerne kritické. Hovoria o ňom ako o populistovi, ktorý nebude schopný krajinu vyviesť z ekonomických problémov. Upozorňujú na to, že nemá reálnu politickú podporu a nepozná zákerné zákulisia miestnej politiky. Ekvádorský kongres je plný ľudí, ktorých kritika sa stala leitmotívom jeho kampane. Nedá sa teda predpokladať, že by s ním chceli spolupracovať.
Gutierrez, rovnako ako jeho venezuelský politický vzor Hugo Chavez však pochopil, že podporu musí hľadať aj vonku. Odhodil teda svoju zelenú vojenskú uniformu, obliekol sa do obleku a navštívil New York. Stretol sa s poprednými investormi, aby ich presvedčil, že jeho sociálne orientovaný program nebude v rozpore s ich ekonomickými záujmami. Zmiernil aj svoj odmietavý postoj k tomu, že Američania využívajú ekvádorskú leteckú základňu Mantu v boji proti drogovým kartelom.
Nepolitického politika Gutierreza zvolil hlavne ľudský hnev a sklamanie. Ak nenaplní očakávania svojich voličov, môžu ho tie isté emócie pokojne zaradiť do radu ekvádorských politikov, ktorí v prezidentskom kresle zotrvali len niekoľko mesiacov.
JANA MIKUŠOVÁ