Wolfgang Schüssel zaznamenal asi najväčší úspech vo svojej kariére. Obratnému taktikovi sa podarilo niečo, v čo veril málokto. Navzdory škodoradostným hlasom hlavne z Nemecka a Francúzska Schüssel otupil ostrie zdivočenej FPÖ a Jörga Haidera zahnal do izolácie. Niekoľkými šikovnými ťahmi naviac odlákal Haiderovej strane voličov a posilnil vlastné postavenie. Od nedele je jasné, že to bol Schüssel, kto ukončil Haiderovu politickú kariéru, a nie rakúski sociálni demokrati alebo Európska únia. Rakúsko zažíva malú revolúciu.
Die Welt, Berlín
Dva a pol roka s klasickou pravicou vo vláde stačili na zdolanie strany, ktorá desila značnú časť Európanov.
Libération, Paríž
Nech už budú výsledky vyjednávania o zostavení budúcej rakúskej vlády akékoľvek, triumf ľudovcov je „osobnou odvetou“ úradujúceho kancelára, ktorý akceptoval vstup krajnej pravice do vlády. Európa uvrhla Rakúsko na sedem mesiacov do izolácie, ktorá ale paradoxne posilnila domácu pozíciu Schüssela. Medzitým sa FPÖ začala rozpadať. Schüsselovi sa podarilo rozdeliť pravicu medzi zástancov vládnej línie a priaznivcov prechodu do opozície, zosobnenej Jörgom Haiderom.
Le Figaro, Paríž
Politická mapa sa v Európe mení rýchlo: ešte pred tromi rokmi po prekvapivom triumfe Jörga Haidera mnoho vlád ľavého stredu v EÚ si nesprávne myslelo, že Rakúsko sa „fašizuje“. Teraz sa kyvadlo v Rakúsku výrazne prechýlilo zase k umierneným silám a krajina sa opäť z prevažnej časti delí na prívržencov historických strán - ľudovcov a sociálnych demokratov.
Corriere della Sera, Rím
Výsledky rakúskych volieb naznačujú začiatok odlivu vlny populistickej xenofóbie v celej Európe. Jasná porážka Haidera nasleduje po porážke Le Pena vo Francúzsku a naznačuje i očakávateľný prepad strany Pima Fortuyna v Holandsku v predčasných voľbách plánovaných na január. Ide tu o reťazovú reakciu, ktorá potvrdzuje, že politické cykly v jednotlivých národných štátoch únie sú stále viac zlaďované do celoeurópskeho rytmu.
La Repubblica, Rím
(čtk)