BRATISLAVA - Najlepším spôsobom, ako sa na Slovensku dá odhaliť korupcia, je asi mať vysokopostaveného známeho. Po prípade skorumpovaného sudcu, ktorého pomohol odhaliť generálny prokurátor Milan Hanzel, sa totiž objavil ďalší prípad. Tentoraz sa na odhalení exekútora pýtajúceho úplatky podieľal minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
„Urobil by som to kedykoľvek, pretože treba odhaľovať korupciu,“ povedal včera pre SME Lipšic. Keď sa naňho obrátil známy s informáciou, že exekútor od neho žiada úplatok, oznámil to polícii. Policajti nasadili do akcie odpočúvacie zariadenie a falošné bankovky, ktoré exekútor pred ich očami preberal od svedka priamo pri vedľajšom stole.
Pred súdom sa teda včera ocitol jeden z 240 slovenských exekútorov. Podľa polície zobral úplatok stotisíc a chcel ďalšie peniaze - spolu osemstotisíc. Prípad pomohol odhaliť človek, od ktorého si exekútor peniaze údajne žiadal.
Súd včera prípad odročil na január, exekútor o kauze odmietol hovoriť a muž, ktorý bol na súde s ním, sa pokúsil brániť reportérovi SME vo fotografovaní.
Zhodou okolností sa práve Lipšic stal nedávno ministrom spravodlivosti, ktorý okrem iného vymenúva aj exekútorov. Ich práca sa začína v okamihu, keď súd rozhodne o vinníkovi, ktorý však odmieta zaplatiť dlhy.
Verejnosť nemá o exekútoroch dobrú mienku, hoci ich práca je nevyhnutná, lebo vymáhajú majetok pre ľudí či firmy, ktorí oň bez vlastnej viny prišli. Viceprezident Slovenskej komory exekútorov Jozef Horváth hovorí, že je to nevďačné povolanie, pri ktorom neraz ide o život: „Neviem, či raz niekto nechytí sekeru a nezatne mi ju do krku.“
Exekútor musí mať právnické vzdelanie, právnici sa však do tejto práce nehrnú. Advokát Róbert Bockanič hovorí, že „je to otázka povahy človeka“.
Ľudia ich považujú za novodobých výpalníkov, Horváth však tvrdí, že ich priemerný plat je len okolo 30-tisíc korún. Žijú z 20-percentnej provízie zo sumy, ktorú sa im podarí vymôcť, či ide o pokuty za čiernu jazdu električkou, alebo dražbu drahej budovy. Odmena za jeden prípad však nesmie presiahnuť jeden milión korún.
Obžalovaný exekútor je údajne bohatý človek, ale Horváth sa k tomu nechcel vyjadriť, lebo ho nepozná. „Proti korupcii však treba postupovať nekompromisne,“ povedal.
(mož, sp, joč)