e správcovských spoločností.
Peňažné fondy v centre záujmu
Obľube sa však v súčasnosti tešia najmä peňažné fondy. I keď doteraz majú necelý pätinový podiel, sú v tomto roku zatiaľ najpredávanejšou kategóriou fondov.
Pri fonde peňažného trhu ide o fond investujúci prostriedky zverené klientmi do bonitných krátkodobých dlhopisov, vládnych pokladničných poukážok a do termínovaných vkladov. Dôležité je však to, že priemerná doba splatnosti týchto aktív je kratšia než dvanásť mesiacov. Na rozdiel od ostatných otvorených podielových fondov sa mení hodnota emitovaných podielových listov u fondov peňažného trhu len minimálne. Z toho vyplýva, že v oblasti podielových fondov patria tieto fondy k tým najmenej rizikovým, ale aj najmenej výnosným. Skúsenosti z histórie ukazujú, že sa fondom peňažného trhu až na výnimky darí dlhodobé sadzby z termínovaných vkladov prekonávať. Príčina je zrejmá. Lepšie úrokové sadzby než jednotlivec získa fond na peňažnom trhu vďaka tomu, že ukladá ďaleko vyššie čiastky. Čistý výnos by teda pre podielnika mal byť vyšší než v prípade uloženia na termínovaný vklad. Vyšší úrok však treba očistiť ešte o poplatky za správu fondu, ktoré sú v priemere asi jedno percento ročne. Výsledný rozdiel sa teda znižuje tým viac, čím nižšie sú aktuálne trhové úrokové sadzby.
Na poli akcií hrajú zahraničné fondy
Akciové fondy sú na našom trhu najmä doménou zahraničných správcovských spoločnosti a majú celkovo 13 percentný podiel na trhu. „Avšak predstavujú až 47 percent trhu zahraničných fondov na Slovensku,“ upozorňuje Goceliak. Najmenší záujem je o takzvané strešné fondy, ktorých podiel na trhu je menej ako jedno percento. Čistá hodnota aktív podielových fondov na Slovensku predstavovala ku koncu septembra 12,2 miliárd korún, pričom celkové vklady obyvateľstva presiahli 316 miliárd korún. Teda v podielových fondoch je dnes investovaných 3,86 percent zo sumy celkových vkladov obyvateľstva v bankách. Hodnota čistých predajov otvorených podielových fondov dynamicky rastie a v tomto roku dosahuje v priemere 60 percentný nárast v porovnaní s vlaňajším rokom. Je to zásluhou neustáleho zvyšovania všeobecného povedomia o podielových fondoch a skvalitňovania ich predajnej siete. Investovať do podielových fondov už pritom neváhajú aj bežní radoví klienti bánk, čoho dôkazom je aj fakt, že najvyššie predaje fondov sa realizujú práve cez pobočkové siete bankových domov. Svoje miesto na trhu však majú aj siete nezávislých finančných poradcov, ktorých kvalita sa aj zásluhou sprísnenej legislatívy kontinuálne zlepšuje. Dnes už tak väčšina poradcov ponuka servis na skutočne profesionálnej úrovni. „Už dnes možno tvrdiť, že podielové listy sú u nás najrozšírenejším investičným nástrojom bežných investorov. Som presvedčený, že podielové fondy zohrajú dôležitú úlohu aj v pripravovanom kapitalizačnom pilieri dôchodkového zabezpečenia,“ uzatvára Goceliak.
TOMÁŠ KLUGE