Počet otvorených podielových fondov sa v blízkej budúcnosti priblíži k 200. Aj prílev investícií do otvorených podielových fondov (OPF) v roku 2002 svedčí o tom, že Slováci prejavujú rastúci záujem o kolektívne investovanie. Ku koncu roka 2001 dosiahol objem kumulovaných čistých predajov OPF 7,055miliardy korún, k 4. októbru 2002 sa už tento ukazovateľ zvýšil na 11,186 miliardy, čo predstavuje nárast o 58,5 percenta. Prílev investícií do podielových fondov tak dosiahol vysoké objemy, aj napriek tomu, že dôvera v investovanie bola naštrbená reťazovým krachom nelicencovaných subjektov a veľmi nepriaznivým vývojom na akciových trhoch. Pokles akciových trhov sa prejavil na skladbe investícií do jednotlivých typov podielových fondov. Najväčší záujem prejavovali investori o peňažné fondy, do ktorých pritieklo približne 1,6 miliardy korún a o dlhopisové fondy (1,2 miliardy korún). Súvisí to aj s investičným profilom priemerného obyvateľa Slovenska, ktorý je stále zvyknutý uvažovať pomerne krátkodobo a preferuje konzervatívne investičné stratégie. Prílev čistých investícií do akciových fondov v období od začiatku roka do 4. októbra 2002 dosiahol len 590 mil. Sk a v prípade zmiešaných fondov necelých 640 mil. Sk. Podobný vývoj očakávame i v krátkodobej budúcnosti, keď budú prevládať investície najmä do peňažných a dlhopisových fondov.
Nárast čistých predajov pre Sporo Asset Management
Vývoj na trhu kolektívneho investovania v roku 2002 sa niesol v znamení raketového nástupu správcovskej spoločnosti Sporo Asset Management. Tá s rekordným objemom čistých predajov v uvedenom období v objeme 1,6 miliardy korún už dokonca predbehla aj Prvú penzijnú, doterajšiu dvojku na trhu OPF za trhovým lídrom Tatra Asset Management (TAM). Prvá penzijná totiž azda najviac zo všetkých správcov pocítila negatívny dopad pádu nelicencovaných subjektov a s objemom kumulovaných čistých predajov zostala na úrovni konca minulého roku. Trhový podiel TAM klesol vďaka rastu predajov nových správcovských spoločností z 39 percent na konci roka 2001 na 28 percent k 4. októbru 2002. Výrazný rast zaznamenala v hodnotenom období aj správcovská spoločnosť VÚB Asset Management, do ktorej fondov pritieklo v uvedenom období 870 miliónov korún čistých investícií, čo je druhý najväčší objem na trhu po Sporo AM. Sporo AM a VÚB AM majú oproti iným správcom veľkú konkurenčnú výhodu v podobe hustej siete pobočiek a silnej tradície. Predpokladáme, že tieto správcovské spoločnosti budú v strednodobom horizonte spolu s TAM najsilnejšími hráčmi na trhu kolektívneho investovania. Prvú penzijnú by zo stagnácie mohol vytrhnúť jej zamýšľaný predaj strategickému investorovi, ktorý jej predstavitelia niekoľkokrát avizovali.
Počet otvorených podielových fondov rastie
Stále nenasýtený trh podielových fondov na Slovensku láka správcov, aby uvádzali na trh nové podielové fondy. V roku 2002 pribudli na trhu dva zmiešané fondy Sporo AM a peňažný fond IAM Konto od Istro Asset Management. Do konca roka 2002 by sa malo na Slovensku objaviť i zhruba 40 nových fondov holandského správcu ABN AMRO Asset Management. Tie plánujú predávať spoločnosti ATS Brokers a Across Investment Services, ktoré sa zaoberajú distribúciou fondov od viacerých správcov. Naviac v prvom polroku 2003 plánuje Pioneer Global Investments uviesť na trh približne 40 nových fondov registrovaných v Luxembursku. Podľa Pavla Bullu z Pioneer Investments budú nové fondy pokrývať rozmanité investičné stratégie a na svoje si prídu aj „fajnšmekri“. Distribuovať ich bude Unibanka a viaceré maklérske spoločnosti. V prvom polroku 2003 sa chystá i HVB Bank uviesť na trh rádovo 10 nových podielových fondov Capital Invest. Ich predaj sa bude snažiť podporiť aj znížením minimálnej vstupnej investície 100 tisíc korún, ktorá je v súčasnosti najvyššia na Slovensku. Celkový počet otvorených podielových fondov by sa tak mal priblížiť k úrovni 200. Rozvoj kolektívneho investovania na Slovensku by mala v najbližších rokoch urýchliť dôchodková reforma. V prípade, že slovenské podniky začnú viac využívať zdroje financovania na kapitálovom trhu, trh podielových fondov sa môže stať impulzom aj pre rast slovenskej ekonomiky.
ĽUBOŠ BEDNÁR, analytik spoločnosti Symsite research