Po dramatických zmenách na slovenskom bankovom trhu úspešnosť peňažných ústavov výrazne závisí od ich úverovej aktivity, ktorá je základom ziskovosti. Dve najaktívnejšie banky v tejto oblasti za minulý rok obsadili prvé dve miesta aj v hodnotení Banka roka. S rastúcim počtom úverov aktívnych bánk v nasledujúcom roku pribudne aj adeptov na titul Banka roka. Po očistení najväčších bánk od stratových úverov zostal v bilanciách peňažných ústavov len malý podiel problémových pohľadávok. Vykazované objemy úverov a ich zmeny tak už dávajú podstatne reálnejší obraz o úverovej aktivite jednotlivých bánk. Údaje z roku 2000 boli posledné, ktoré bolo potrebné korigovať v súvislosti s nahradením úverov v bilanciách najväčších bánk štátnymi dlhopismi. Aj v prípade bánk Trend po troch rokoch pristúpil k modifikácii hodnotiaceho modelu. Najvýznamnejšou zmenou je posilnenie významu dynamiky, teda medziročnej zmeny jednotlivých parametrov. Ak v minulosti bola ich váha iba 30-percentná, v novom modeli majú zmeny 50 -percentnú váhu. Druhá polovica vyjadruje výsledky samého hodnoteného roka. V hodnotení boli použité individuálne údaje podľa slovenských účtovných štandardov.
Štandardné pomerové ukazovatele ako rentabilita kapitálu či aktív v systéme hodnotenia zostávajú. Rovnako prevádzkový hospodársky výsledok a zisk pred zdanením, respektíve ich dynamika. Zmenili sa len váhy v prospech dynamickej zložky.
Úverové príležitosti budú kľúčové
Namiesto výšky a absolútnej zmeny vkladov klientov v novom modeli figuruje zmena trhového podielu na vkladoch. Prvýkrát model zohľadňuje aj úverovú aktivitu peňažných ústavov, a to rovnako cez zmenu trhového podielu na úveroch klientom. Na vyjadrenie rastu jednotlivých bánk by tento ukazovateľ mal poslúžiť lepšie ako predtým používaná absolútna zmena celkových aktív, ktorú skresľujú rôzne deformácie. Keďže takmer všetky peňažné ústavy na Slovensku už majú renomovaných zahraničných vlastníkov, riziko poskytovania nových nenávratných úverov je minimálne. Schopnosť nachádzať a využívať úverové príležitosti bude kľúčová pre ďalší rast či stratu pozícií jednotlivých bánk. Dôvodom je pretrvávajúci prebytok voľných zdrojov v bankách a neúmerne nízky podiel úverov na aktívach väčšiny peňažných ústavov. Preto zmena trhového podielu na úveroch klientom má v hodnotení Trendu vyššiu váhu ako zmena pozície na trhu vkladov. Napriek miernemu zvýšeniu váhy ukazovateľov rastu majú pri hodnotení najúspešnejších bánk naďalej vyššiu váhu (60 percent) parametre vyjadrujúce ziskovosť. Medzi kritériami nechýba ani prevádzková efektívnosť bánk. Vyjadruje ju pomer všeobecných prevádzkových nákladov k celkovým aktívam a tiež medziročná zmena tohto pomeru. Je predpoklad, že banky s lacnejšou prevádzkou dokážu ponúkať konkurenčné úročenie vkladov i úverov a majú lepšie predpoklady na ďalší rast trhových podielov i ziskov.
Tatra banka po piaty raz
Bez ohľadu na zmenu hodnotiaceho modelu je Bankou roka podľa výsledkov za rok 2001 opäť Tatra banka. Už piaty raz by zvíťazila aj v prípade použitia pôvodného modelu. Na druhú pozíciu sa prepracovala predvlani tretia a v minulom roku štvrtá Citibank (Slovakia), ktorá sa do roku 2001 ako jediná okrem Tatra banky prezentovala výraznou úverovou aktivitou. Pritom Citibank na Slovensku ako typická korporátna banka hospodári s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Môže sa tak uspokojiť s nízkymi úrokovými maržami, čo je čoraz dôležitejšia výhoda na konkurenčnom úverovom trhu. Výrazný posun nahor až na tretiu priečku sa podaril Prvej komunálnej banke. Už v rámci skupiny Dexia dokázala v roku 2001 zvýšiť vklady i úvery o viac ako pätinu. Vzhľadom na nárast zisku dosiahla jeden z najlepších výsledkov aj v rentabilite. Priebežné výsledky tohto roka naznačujú, že po udomácnení nových vlastníkov sa do vyššej aktivity prebudili viaceré peňažné ústavy. Preto sa v budúcom roku dá očakávať v rebríčku prvýkrát zmena aj na najvyššej priečke. Najvážnejšími adeptmi sú najmä HVB Bank Slovakia a Slovenská sporiteľňa. Výsledné skóre je váženým priemerom bodových ziskov pri jednotlivých hodnotených ukazovateľoch podľa uvedených váh (zmena trhových podielov v úveroch - 15 percent, zmena trhových podielov pri vkladoch - 10 percent, prevádzkový zisk a jeho medziročná zmena v absolútnom vyjadrení - po 10 percent, zisk pred zdanením a jeho medziročná zmena v absolútnom vyjadrení - po 10 percent, rentabilita kapitálu - 10 percent, rentabilita aktív - 10 percent, podiel prevádzkových nákladov na aktívach - 10 percent a medziročná zmena podielu - 5 percent). Počet bodov vychádza z poradia - najlepšia banka podľa daného ukazovateľa získava 16 bodov, najhoršia jeden bod. Za najlepšiu sa väčšinou považuje najvyššia hodnota, pri poslednom z posudzovaných pomerov naopak najnižšia.
(tkl)
Banka roka 2002, rebríček podľa celkového skóre
1. Tatra banka, a.s., Bratislava 14,0
2. Citibank (Slovakia), a.s., Bratislava 12,2
3. Prvá komunálna banka, a.s., Žilina 10,7
4. Československá obchodná banka, a.s., pobočka v SR 9,9
5. Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava 9,5
6. Prvá stavebná sporiteľňa, a.s., Bratislava 9,4
7. Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava 8,8
8. Ľudová banka, a.s., Bratislava 8,7
9. HVB Bank Slovakia, a.s., Bratislava 8,3
10. UniBanka, a.s., Bratislava 8,0
11. Credit Lyonnais Bank Slovakia, a.s., Bratislava 7,7
12. Komerční banka Bratislava, a.s., Bratislava 7,5
13. Banka Slovakia, a.s., Banská Bystrica 6,4
14. ING Bank N.V., pobočka Bratislava 5,7
15. Stavebná sporiteľňa VÚB - Wüstenrot, a.s., Bratislava 4,9
16. OTP Banka Slovensko, a.s., Bratislava 4,7
Do hodnotenia sa kvalifikovalo 16 bánk. Vylúčené boli špecializované peňažné ústavy a banky, ktoré v roku 2001 hospodárili so stratou. Zdroj: Trend