Cena peňazí je stelesnená v úroku, ktorý sa platí za ich požičanie. Z pohľadu bežného človeka je vždy drahšie, keď si peniaze požičiava než keď ich požičiava. V živote sa to potvrdzuje na úrokoch v bankách. Vklady, teda peniaze, ktoré dajú ľudia dočasne banke, nesú vždy nižší úrok než peniaze, ktoré požičia banka ľuďom.
To, že národná banka v boji so silnou korunou znížila základné úrokové miery sa časom prejaví aj na zmene úrokových sadzieb v bankách. Ak sa potvrdia obvyklé mechanizmy, tak najprv si všimneme pokles úrokov za bankové vklady a až neskôr zlacnia úvery. Banky si ukladajú peniaze v Národnej banke Slovenska, a tá im ich bude úročiť o 1,5 percentuálne bodu menej. Banky, keďže sa zrejme budú správať racionálne, znížia aj úročenie vkladov obyvateľov a podnikov, pretože inak by z poklesu základných úrokových sadzieb strácali.
Našťastie je bankový trh na Slovensku bohatý na konkurenciu, takže zmena úročenia vkladov by nemusela dosiahnuť až takú výšku, o akú znížila úročenie národná banka. Boj bánk o klientov, ktorí tvoria základ jej zdrojov, bude tlačiť na banky aby časť poklesu úrokov nepreniesli na svojich klientov ale znášali sami.
Vložiť dnes peniaze na jeden rok do banky znamená, že sa do roka vrátia aj s 5 až 6 percentami navyše. Ak by sa úročenie vkladov znížilo povedzme o 1,5-percenta a kopírovalo tak pokles úrokov národnou bankou, vrátila by sa spolu s istinou „len“ 3,5 až 4,5 percenta úrokov. Z takého významného poklesu úrokov teda hrozí makroekonomické riziko, že ľudia stratia motiváciu sporiť. Odradzovať ich bude aj skokový nárast inflácie už od januára. Vplyvom zvyšovania regulovaných cien a daní sa totiž peniaze budú znehodnocovať (podliehať inflácii) rýchlejšie než tento rok. Zo súčasných troch percent vyletí inflácia na 8 alebo 9 percent. Už z najjednoduchších prepočtov vyplýva, že ak si niekto uloží peniaze v banke, v skutočnosti nedostane na konci splatnosti viac peňazí, len tým spomalí tempo, akým mu jeho úspory požiera inflácia.
Lacnejšie budú peniaze aj pre tých, ktorí si ich plánujú požičať. Opäť vďaka existencii konkurencie budú môcť banky znížiť úroky z úverov, pretože požičiavanie bude lacnejšie aj pre ne. Dá sa preto predpokladať, že záujem ľudí a podnikov o pôžičky vzrastie. Lenže stabilný problém úverového trhu - teda malá ochota bánk podstupovať riziko a slabá schopnosť podnikov vymyslieť a predstaviť banke projekt - sa tak rýchlo nezmení.
Autor: jj