
FOTO - TASR
Za 31,6 percenta akcií získajú 85 miliónov dolárov (3,5 miliardy korún) a 10-percentný podiel v maďarskej firme. Transakciu v celkovej hodnote 360 miliónov dolárov (takmer 15 miliárd korún) musia odsúhlasiť antimonopolné úrady oboch štátov.
„Transakcia je logickým krokom k ďalšej integrácii rafinérskych a marketingových činností MOL-u a Slovnaftu,“ komentoval obchod predseda predstavenstva MOL-u Zsolt Hernádi. Podľa obratu najväčšia maďarská firma sa stala strategickým partnerom Slovnaftu už v roku 2000. Predstavitelia oboch spoločností sa vtedy dohodli, že do dvoch rokov získa MOL v Slovnafte ďalšie akcie, ktoré mu zabezpečia väčšinové vlastnícke práva. Doteraz vlastnil MOL 36,2 percenta akcií Slovnaftu a po víkende sa stal majoritným akcionárom so 67,8-percentným podielom.
So značkou Slovnaft plánuje MOL aj ďalej operovať na slovenskom a českom trhu, ale Hernádi nevylúčil zmenu názvu v dlhšom časovom horizonte. Od synergického efektu dosiahnutého integráciou si sľubuje zlepšenie prevádzkových činností a lepšiu strategickú pozíciu v regióne strednej Európy, kde sa chce stať ropným lídrom.
Súkromnou spoločnosťou sa stal Slovnaft v rokoch 1995 až 1997, v rámci „mečiarovskej privatizácie“. Slovintegra pod vedením Slavomíra Hatinu získala väčšinový podiel v Slovnafte za cenu, ktorá po odpočítaní rôznych „zliav“ predstavovala 155 korún na jednu akciu, hoci trhová hodnota bola okolo 1000 korún. Po nástupe prvej Dzurindovej vlády musela Slovintegra „doplatiť“ časť tohto rozdielu vrátením 10 percent Slovnaftu štátu.
„Slovnaftu nadmieru prospieva prevádzková integrácia s MOL-om a veľa očakávame od ďalšieho zvyšovania súčinnosti vo všetkých prevádzkových oblastiach,“ vyhlásil k víkendovej dohode predseda predstavenstva Slovnaftu Hatina.
To, že Slovintegra spolu so Slovbenou získajú 10 percent MOL-u, čím sa stanú po maďarskom štáte druhým najväčším akcionárom, označil za doteraz najväčšiu priamu investíciu slovenského subjektu v zahraničí. (jj)