
Slovenka Alena Kováčová (s loptou) v súboji s juhoslovanskou basketbalistkou Larou Mandičovou (číslo 7). Z kvalifikačného stretnutia o postup na majstrovstvá Európy v Myjave Slovensko - Juhoslávia 63:55. FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA
Slovenské basketbalistky budú hrať na 29. majstrovstvách Európy, ktoré usporiadajú 17. až 29. septembra 2003 Gréci. Naše zvíťazili v sobotu v Myjave aj v piatom stretnutí kvalifikácie nad Juhosláviou 63:55 (31:32). Udržali si tak v eliminácii bilanciu bez prehry. Postup potvrdili stopercentne, C-skupinu určite vyhrajú. Posledný zápas pozajtra v lotyšskom Venspilse ukáže, či sa im to podarí bez straty bodu. Tréner Sloveniek Peter Kováčik to považuje za dôležitú vec prestíže.
Kolektív bojovného ducha
Naše basketbalistky teda nebudú chýbať ani na šiestom kontinentálnom šampionáte od roku 1993. Rovnako úspešnou šnúrou sa môžu pochváliť už iba Rusky. Slovenky skončili postupne tretie (Perugia ‘93), štvrté (Brno ‘95), druhé (Budapešť ‘97), štvrté (Katovice ‘99) a ôsme (Le Mans 2001).
Peter Kováčik prevzal reprezentáciu v októbri 2001, teda tesne pred začiatkom kvalifikácie na ME. Jeho zverenky prehrali jedine v lete tohto roku na Veľkej cene Myjavy s Českom 78:90. Výsledky našich basketbalistiek sú určitým prekvapením. V tíme sa postupne mení krv. V družstve skončili dlhoročné opory Kameníková, Kuklová, Kotočová.
Tréner prispôsobuje zostavu daným podmienkam, ktoré nie sú vždy ideálne. Tento raz sa napríklad rozhodli Košičanky Jalčová a Nagyová (obe Delta) - po veľmi spornom odporučení generálneho manažéra klubu Daniela Jendrichovského - nehrať za reprezentačné družstvo. V kolektíve basketbalistiek však našťastie platí u nás nie vždy štandardné konštatovanie o nadšení, bojovnom duchu a priateľských vzťahoch. Tieto danosti sa v najväčšej miere podpísali pod postup.
Na ME pôjde o olympiádu
Budúcoročný grécky šampionát bude aj kvalifikáciou o postup na aténsku olympiádu 2004. Tam pôjdu iba tri tímy z majstrovstiev Európy. Slovenky hrali na OH v Sydney pred dvoma rokmi. Kováčikovo družstvo sa iste pokúsi o čosi podobné. To však znamená, že tréner musí mať k dispozícii všetko najlepšie, čo má pod našimi ženskými košmi schopné ruky a nohy. Slovenský olympijský výbor zatiaľ o možnej šanci basketbalistiek dosť nedôverčivo mlčal. „V olympijskom výkonnom výbore má náš šport zástupcu (Stanislav Kropilák - pozn. red.). Výbor zaplatí basketbalistkám päťdesiat percent výdavkov spojených s prípravou na šampionát. Ak postúpime na olympiádu, dostaneme sa do toptímu,“ zhrnul realitu P. Kováčik.
Košice na koberec
Reprezentačný tréner sa v súvislosti s odmietnutím Jalčovej a Nagyovej správne striktne obrátil na Výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie, aby potrestal košickú Deltu. Výbor bude zasadať v piatok 22. novembra. „Reglement Medzinárodnej basketbalovej organizácie hovorí, že kluby majú povinnosť 72 hodín pred kvalifikačným stretnutím uvoľniť nominované hráčky. Argumenty Daniela Jendrichovského, že som nekonzultoval nomináciu a nevidel hráčky, sú smiešne. Jalčovú som mal v lete na dlhodobom sústredení, Nagyovú som predtým trénoval v Šamoríne. Všetkým klubom som posielal list, každej z hráčok som telefonoval. Tomu, že sa dozvedeli o nominácii z novín, neuverí iste nikto. Safaritová v Charleroi i Hiráková v Montpellieri o pozvánke vedeli. Budem žiadať výbor o potrestanie Delty podľa pravidiel medzinárodnej organizácie. V tomto prípade ide o pokutu dohromady 25 565 eur,“ zdôvodnil jasne Kováčik.
Výkon i vôľa
Využitie každej schopnej a zdravej ruky slovenského ženského basketbalu znamená pre trénera, prirodzene, i akceptovanie hráčok u nás ešte stále sedem a trišťvrte roka nezdolaného majstra a dvojnásobného euroligového víťaza z Ružomberka. „S Ivetou Bielikovou mám korektnú dohodu. Bol by som sám proti sebe, keby som rozohrávačku jej výnimočných kvalít v družstve neprivítal. Pochopiteľne, uvažujem, že v reprezentácii dám príležitosť Luise Michulkovej i Lucii Láskovej. Obe poznám ako veľmi dobré hráčky z pôsobenia v tíme dvadsaťročných. Dám šancu každej adeptke reprezentácie, ktorá ukáže výkon a bude mať vôľu.“
PETER FUKATSCH