
Každý na námestí v Bukurešti chcel potriasť prezidentovi Bushovi ruku. FOTO– REUTERS
VILNIUS, BUKUREŠŤ – Po zdvorilom, ale chladnom prijatí ruským prezidentom Vladimírom Putinom sa americký prezident George Bush v sobotu presunul do Litvy a neskôr do Rumunska, kde ho čakali frenetické ovácie a prejavy vďaky. Obe krajiny si pred udalosťami 11. septembra minulého roka neboli isté, či dostanú pozvanie do euroatlantického klubu. Útoky na Washington a New York však spôsobili obrúsenie tvrdých postojov Ruska v súvislosti s pobaltskými republikami a vyniesli na svetlo sveta strategickú polohu Balkánu.
Bush si nevybral Litvu a Rumunsko náhodne. Litva je silne proamerická a má vplyvnú loby vo Washingtone, Rumunsko zase veľkoryso ponúklo pomoc pri očakávanej vojenskej akcii v Iraku. Rumunsko je také proatlantické, že sa dostáva do konfliktu s Európskou úniou.

Staršia Litovčanka sa dočkala. Rusko už nemá na jej krajinu vplyv.
FOTO– REUTERS
Bush: „Litva nikdy nebola sovietska“
Sobotnú návštevu amerického prezidenta Georgea Busha v Litve politickí analytici prirovnávajú k 11. marcu 1990, keď litovský parlament vyhlásil nezávislosť Litvy. Na stretnutí s Litovčanmi Bush povedal, že odteraz je Litva pod ochranou USA.
Oslavu vstupu do NATO, ktorá sa konala na námestí Rotušes, otvorili litovské popové hviezdy. Desaťtisíc obyvateľov Vilniusu mávalo litovskými a americkými zástavami. Bush si získal dav vyjadrením o tom, že „Spojené štáty vždy uznávali Litvu za nezávislý štát“. Bush ocenil aj statočný odpor voči sovietskej moci v rokoch 1944 – 1953. Po týchto slovách ľudia začali skandovať „Ačiu, ačiu“, teda „Ďakujeme, ďakujeme“.
„Dlhá noc strachu, neistoty a osamotenia sa skončila. Pripájate sa k silnej a rastúcej rodine členov NATO.“ Bush povedal, že novým nepriateľom je terorizmus, ktorý podobne ako fašizmus a komunizmus chce riadiť životy ľudí.
Podľa litovského politického analytika Vygantasa Pugačiauskasa „Bush si vybral Litvu, pretože Litva a Poľsko sú najviac proamerické národy v Európe. Je to o to dôležitejšie, že Amerika má najhoršie vzťahy s Nemeckom od 2. svetovej vojny. Francúzsko je k Američanom tradične arogantné. Litva bude pravdepodobne najoddanejším spojencom USA v NATO.“
Georgea Busha v Litve vyznamenali najvyšším štátnym vyznamenaním, on obdaroval litovského prezidenta Valdasa Adamkusa basketbalovou kartou s podpisom legendárneho Michaela Jordana. Vo Vilniuse sa stretol aj s prezidentmi ostatných dvoch pobaltských republík.
Rumunsko: „Videli ste tvár diabla“
Ešte masívnejšie privítanie sa Georgeovi Bushovi dostalo v Bukurešti. Šesťdesiattisíc ľudí na Námestí revolúcie, z ktorého pred 13 rokmi vzlietol vrtuľník s utekajúcim diktátorom Ceaušescom, napriek zlému počasiu vytrvalo mávalo americkými a ruskými vlajočkami. Od 11. septembra to bolo jedno z najväčších verejených zhromaždení, na akých americký prezident prehovoril. Stála pred ním nepriestrelná priesvitná bariéra. „Vy viete oceniť slobodu, lebo ste žili bez nej. Viete rozlíšiť medzi dobrom a zlom, lebo ste videli tvár diabla.“ Rumunom pripomenul, že tak ako bolo treba poraziť Ceaušesca, treba premôcť aj Saddáma Husajna. Ten snahou „získať strašné zbrane vzťahmi s teroristickými skupinami a vývojom zakázaných balistických rakiet ohrozuje bezpečnosť každej slobodnej krajiny“.
Z Rumunska odletel Bush do USA.
Autor: ROKAS M. TRACEVSKIS, Vilnus pre SME, čtk, mik