
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel máva svojim priaznivcom vo Viedni krátko po ukončení parlamentných volieb. FOTO – REUTERS
VIEDEŇ – Rakúsko včera zažilo politické zemetrasenie. Predčasné parlamentné voľby sa skončili debaklom ultrapravicových slobodných Jörga Haidera a historickým triumfom ich doterajšieho vládneho partnera, konzervatívnych ľudovcov kancelára Wolfganga Schüssela.
„Dnes sa môžeme radovať, musíme ale zostať oboma nohami na zemi. Teraz budeme sláviť, potom spať a rokovať. Dúfame, že dosiahneme dobrý výsledok pre Rakúsko,“ odpovedal Schüssel včera večer na otázky, s kým zostaví budúcu vládu.
Haiderovci podľa predbežných výsledkov oproti roku 1999 klesli o 17 percent a včera získali hlasy len desiatich percent voličov. Ľudovci, naopak, dosiahli o 15 percent viac než pred tromi rokmi a so 42 percentami po prvý raz po 36 rokoch predstihli sociálnych demokratov.
V oboch prípadoch ide o najväčší pokles, respektíve zisk politických strán v Rakúsku od konca druhej svetovej vojny. Ľudovci sa najsilnejšou stranou stali naposledy v roku 1966, keď získali 48 percent hlasov. Pred tromi rokmi skončili až tretí za Haiderovcami.
Slobodní včera, naopak, klesli na úroveň z roku 1986, keď ich po prvý raz do volieb viedol Haider a keď ich volilo sotva desať percent voličov.
Sklamanie ľavice
Opoziční sociálni demokrati pod vedením Alfreda Gusenbauera si včera oproti roku 1999 polepšili len o štyri percentá a získali necelých 37 percent hlasov. O niečo viac hlasov včera získali aj opoziční Zelení – namiesto 7,4 percenta pred tromi rokmi ich včera volilo deväť percent voličov.
Gusenbauer šiel do volieb s cieľom získať kancelárske kreslo. Prieskumy voličských preferencií ešte minulý týždeň predpovedali tesný súboj so Schüsselom. Spoločným cieľom sociálnych demokratov a Zelených bolo po prvý raz v histórii získať väčšinu mandátov a vytvoriť vládnu koalíciu podľa vzoru Nemecka.
Malá, alebo veľká koalícia?
S kým Schüsselovi ľudovci chcú ďalej vládnuť, včera neoznámili. Koalíciu nepriamo ponúkli všetkým ostatným stranám. Politickí komentátori však predsa vážne rátajú len s dvoma variantmi: pokračovaním malej koalície so slobodnými, alebo s obnovou voľakedajšej tzv. veľkej koalície so sociálnymi demokratmi.
Zatiaľ čo Haider najprv zotrvanie slobodných vo vláde vedenej Schüsselom odmietol, vyslovil sa jeho dlhoročný priateľ a terajší šéf strany Herbert Haupt proti odchodu do opozície. „Svoj volebný cieľ sme nedosiahli,“ prevzal Haupt „plnú zodpovednosť“ za volebnú porážku strany. Demisiu ale odmietol. O tom, či odídu do opozície, alebo zostanú vo vláde podľa Haupta musí rozhodnúť predsedníctvo slobodných.
Šokovaní sociálni demokrati spočiatku rokovanie o návrate do vlády ako dvojka odmietli s tým, že aj tak bude pokračovať kaolícia ľudovcov a slobodných. „Pravdepodobne budeme konštruktívnou opozíciou,“ povedal podpredseda sociálnych demokratov Heinz Fischer.
Konečné výsledky v decembri
Konečný výsledok rakúskych volieb bude známy až začiatkom decembra, keď sčítajú hlasy skoro 400-tisíc Rakúšanov, ktorí volili mimo bydliska doma či v zahraničí. Napriek tomu, že tvoria vyše šesť percent všetkých voličov, rozhodnú ich hlasy nanajvýš o presune jedného či dvoch mandátov.
Z celkovo 183 poslancov v novej rakúskej dolnej snemovni bude ľudovcov zastupovať 79 – dosiaľ ich mali 52. Slobodní môžu namiesto s 52 rátať len s 19 mandátmi. Spoločne by ale mali pohodlnú parlamentnú väčšinu. Sociálni demokrati budú mať 69 poslancov – o štyri viac než doteraz. O dvoch mandátov si zrejme polepšia aj Zelení – na celkovo 16.
Autor: David Zelinger, ORF pre SME