Európski politici hľadajú spôsob, ako zabrániť kolapsu trhu s hovädzím mäsom

BRUSEL – S vedomím, že kríza okolo choroby šialených kráv (bovinná spongiformná encefalopatia – BSE) hrozí rozbiť rozpočet Európskej únie pre poľnohospodárstvo, včera európski ministri tohto rezortu prijali nové opatrenia na ochranu zdravia verejno


Aktivisti organizácie Priatelia Zeme nesú transparent s nápisom „Nerobte zo mňa šialenú – označte všetko geneticky modifikované krmivo“. Demonštrácia sa konala v pondelok pred budovou Európskej rady v Bruseli.

FOTO – REUTERS



BRUSEL – S vedomím, že kríza okolo choroby šialených kráv (bovinná spongiformná encefalopatia – BSE) hrozí rozbiť rozpočet Európskej únie pre poľnohospodárstvo, včera európski ministri tohto rezortu prijali nové opatrenia na ochranu zdravia verejnosti a obnovu dôvery v hovädzie. Komisár pre poľnohospodárstvo Heinz Fischler povedal ministrom, že stav trhu je omnoho horší, než sa pôvodne predpokladalo. „Posledné indikácie z trhu sú alarmujúce,“ uviedol pre novinárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa predstaviteľov EÚ prekročenie rozpočtu únie na poľnohospodárstvo, ktorý predstavuje 40 miliárd eur, môže dosiahnuť do októbra 2005 podľa najhoršieho scenára 6,8 miliardy eur. Kvôli signálom, že sa smrteľná Creutzfeldt-Jakobova choroba (CFJ) – „ľudská“ obdoba choroby šialených kráv, šíri v EÚ, sa európske vlády snažia vyrovnať s panikou konzumentov a kolapsom obchodu s hovädzím.

Zdravotná prevencia a záchrana trhu

Komisár pre bezpečnosť potravín David Byrne oznámil novinárom, že ministri podporili výzvy vedcov, aby sa miecha dobytku vylúčila zo potravinového reťazca. Čo sa týka predaja steakov, sľúbil pripraviť návrh v najbližších týždňoch. Hovorkyňa Beate Gminderová vysvetlila, že úplný zákaz spotreby miechy, mozgu, kostí a čriev je základným prvkom politiky prevencie.

SkryťVypnúť reklamu

Na spomínanú chorobu už zomrelo vo Veľkej Británii vyše 80 ľudí a vo Francúzsku dvaja ľudia. Fischler oznámil, že spotreba hovädzieho poklesla v priemere o 27 percent. Fakt, že mnoho nečlenov EÚ zakázalo import hovädzieho z únie, hrozí veľkým prebytkom na trhu s nepredvídateľnými následkami.

Prebytok hovädzieho mäsa môže Európsku komisiu donútiť zasiahnuť – skúpiť nechcené mäso a umiestniť ho za vysoké ceny vo verejne dotovaných chladiarňach. EÚ už vytvorila schému šesťmesačného dobrovoľného výkupu dobytka staršieho než 30 mesiacov určeného na porážku. Farmári v niektorých krajinách, zvlášť v Nemecku, sa ho však zdráhajú využiť. „Verejný výkup nerieši zníženie rozpočtu a nie je riešením ani pre obmedzenie skladovacej kapacity… Plán je jednoducho menšie zlo. Je lacnejší a ponúka riešenie farmárom, ktorí nemôžu svoje zvieratá predať.“

SkryťVypnúť reklamu

EK má na testovacie prostriedky a deštrukčnú schému pripravenú vyše miliardu eur. Vychádzala z predpokladu redukcie 10 percent hovädzieho dobytka, čo sa môže ukázať ako podcenené.

Byrne uviedol, že navrhne aj ďalšie opatrenia vrátane zákazu mechanicky ozdraveného mäsa a ďalšie kontroly živočíšnych tukov s tým, že pred použitím v krmive musia prejsť varom pod tlakom. Diskutovalo sa tiež o veku, od ktorého by sa mal dobytok testovať. Nemecko vyzvalo EÚ na zníženie limitu veku dobytka z 30 na 24 mesiacov. Nakoniec EK zostala pri limite 30 mesiacov.

Opatrenia proti nečlenom Európskej únie

Ministri vzali na vedomie zámer komisie rozdeliť do 1. apríla krajiny, ktoré vyvážajú mäso do EÚ, do štyroch kategórií z hľadiska hrozby BSE. Cieľom je „zaistiť ochranu verejného zdravia a zabrániť narušeniu hospodárskej súťaže“, píše sa v komuniké.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nie je úplne jasné, aké kroky komisia navrhne zaviesť proti nečlenom, o ktorých usúdi, že spadajú do rizikovej kategórie, hoci nikdy výskyt BSE nezistili či nehlásili. Podľa hovorkyne Gminderovej by v prvej fáze mohol byť zakázaný obchod so živými zvieratmi a EÚ by z týchto krajín dovážala hovädzie len za podmienky, že budú rovnako ako v Európskej únii pri porážke odstraňovať rizikové tkanivo.

(reuters, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu