MICHAL KOVÁČ, bývalý prezident: „Je to úspech. Nesmieme však strácať zo zreteľa, že pozvánku sme mohli dostať už v roku 1997. Vinou vtedajšej vlády sa to nepodarilo. Stratili sme cenné roky, počas ktorých sme mohli získať podstatne viac zahraničného kapitálu a riešiť otázku zníženia nezamestnanosti. Ale stalo sa a zaplať Pán Boh, že sa to podarilo aspoň teraz. Treba pripomenúť, že zásluhou volieb v roku 1988 sa zostavila iná vláda a rovnako, že voľby v tomto roku umožnili pokračovať v procesoch začatých v roku 1998.“
JÁN FIGEĽ, KDH: „Je to úspech, ktorý zo Slovenska vytvára dôveryhodného spojenca. Pozvaním sa však nič nekončí, dostávame sa do novej fázy. Na rad prídu reforma ozbrojených síl, vojenskoobranné záležitosti z hľadiska plánovania, bezpečnosť v previerkach, krízový manažment, politická stabilita a ekonomická konkurencieschopnosť. Tu má Slovensko pred sebou veľa konkrétnych úloh. Väčšina z nich nadväzuje aj na ratifikačný proces vedúci k plnému členstvu v aliancii. Bude náročný, lebo po uzavretí technických rokovaní do neho vstúpia parlamenty všetkých štátov aliancie. Tento krok znamená veľký geopolitický posun v regióne. To je dobre pre Európu, euro-atlantické vzťahy a bezpečnosť vo svete.“
PETRA MASÁCOVÁ, SDKÚ: „Je to ocenenie tvrdej práce, ktorú vykonala predchádzajúca vláda.“
MONIKA BEŇOVÁ, Smer: „Za úspech budem považovať to, keď sa staneme členským štátom aliancie. My sme na Slovensku radi so všetkým rýchlo hotoví. Mali by sme veľa hovoriť o tom, aké to NATO bude po definitívnom rozšírení. Či ešte bude plánovať ďalšie rozširovanie, aká bude jeho politika s výhľadom na desať či pätnásť rokov. To, že sme pozvanie dostali, až také prevratné nie je.“
JOZEF BANÁŠ, ANO: „Byť v stabilnom a bezpečnom priestore, ktorý má rovnaké civilizačné hodnoty, je jednoznačne historický úspech.“
DIANA DUBOVSKÁ, HZDS: „Je to obrovský úspech Slovenska. Dôležitý bude aj ratifikačný proces a ako sa zhostíme svojej úlohy členskej krajiny NATO. Musíme zodpovedne pracovať v komisii, výboroch a musíme tam mať odborníkov a štát ich tam bude musieť vysielať. Moje skúsenosti z posledného obdobia sú také, že parlamentná delegácia do NATO nie je veľmi uvoľňovaná v celej svojej šírke.“
ÁRPÁD DUKA-ZÓLYOMI, SMK: „Je to výsledok dobrej a tvrdej práce našej diplomacie, ale aj vlády. Je to radostná a upokojujúca správa.“
HERMAN ARVAY, KSS: „Nie sme tým nejako nadšení. Budeme iniciovať referendum o našom vstupe do NATO.“
JÁN ČARNOGURSKÝ, expodpredseda KDH: „Považujem to za dôležité rozhodnutie pre Slovensko. Vzhľadom na jeho dôležitosť, by však bolo vhodné, keby sa o ňom na Slovensku rozhodlo v referende.“
FRANTIŠEK ŠEBEJ, OKS: „Je to veľmi dobrá správa pre Slovensko. Je isté, že keby bol na Slovensku vo vláde Vladimír Mečiar alebo analogický režim, tak by sme žiadnu pozvánku nedostali.“ (sp)