TALIN, BUKUREŠŤ, ĽUBĽANA - Šampanským, výkrikmi, potleskom či dokonca oholenou bradou oslávili predstavitelia siedmich krajín - Slovinska, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Rumunska a Bulharska - včerajšie rozhodnutie Severoatlantickej aliancie na summite v Prahe o ich prijatí do svojich radov.
Lotyšský premiér Einars Repse označil včerajšok za najdôležitejší v histórii krajiny od vyhlásenia nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991. „Znamená to, že naša nezávislosť a ideály slobody a demokracie, za ktoré sme vždy bojovali, budú navždy chránené,“ vyhlásil pred davom v lotyšskej metropole Riga.
Estónsky poslanec Mart Laar dodržal prísľub z minulého roku, že si oholí svoju plavú bradu, ak NATO ponúkne členstvo pobaltským krajinám, ktoré si to stanovili za prioritu svojej politiky ešte pred desaťročím. Vtedy bol ešte premiérom.
„Ak zoberieme do úvahy, kde sme boli pred niekoľkými rokmi, je to radostné,“ vyhlásila estónska poslankyňa Mari-Ann Kelamová popíjajúc šampanské.
Podľa rumunského prezidenta Iona Iliesca je národ svedkom historického momentu, ktorý znamená „totálne a radikálne“ skoncovanie s minulosťou. „Rumunsko sa konečne vracia do euro-atlantického priestoru. Dostali sme historickú šancu,“ povedal. Na uliciach rumunskej metropoly a iných miest sa oslavovalo. Mnohí nadšene mávali americkými zástavami.
V Temešvári sa objavili aj letáky odporcov NATO vyzývajúce heslami „nie vojne, militarizácii a aliancii“, ale polícia ich rýchlo odstránila. „Toto je prvý moment národnej dôstojnosti po prvej svetovej vojne,“ vyhlásil spokojne starosta Bukurešti Traian Basescu.
Pre slovinského prezidenta Milana Kučana ponúka prijatie Slovinska možnosť zapojiť sa do euro-atlantického systému kolektívnej obrany. Ľubľane sa tak podarilo splniť jeden z cieľov krajiny stanovený na začiatku jej samostatnej existencie.
Slovinský minister zahraničných vecí Dimitrij Rupel považuje pozvánku do NATO za dôkaz, že medzinárodné spoločenstvo definitívne uznalo zrelosť Slovinska a jeho oprávnenosť patriť k Západu. Úspech je o to väčší, že sa to Slovinsku podarilo ako jedinému z nástupníckych štátov bývalej Juhoslávie.
Poslanci bulharského parlamentu po oznámení o prijatí do NATO prerušili rokovanie o rozpočte a schválili rezolúciu chváliacu NATO. „Dnes Bulharsko dosiahlo svoj prvý významný úspech v 21. storočí,“ jasal Plamen Panajotov z vládneho hnutia. Bežní obyvatelia však tak nejasajú. „Čo na tom záleží, či sme v NATO, alebo nie, keď sme chudobní a máme hlad?“ pýta sa Maria Kruševová z mesta Kazanlak, kde sa vyrábajú samopaly typu kalašnikov.
(tasr, čtk)