
FOTO – TASR

Potlesk zaznel okamžite – minister zahraničných vecí Eduard Kukan, premiér Mikuláš Dzurinda a prezident Rudolf Schuster sledovali priamy prenos z rokovacej sály na televíznej obrazovke v salóniku hotela Corinthia Towers. Radostné gestá vydržali prezidentovi až do popoludnia, keď sa stretol s ďalšími úspešnými.
PRAHA – Historický deň pre Slovensko. Naši politici včera najčastejšie opakovali toto slovné spojenie, keď hovorili o čerstvej pozvánke do NATO.
„Nastal historický deň, o ktorý sme sa usilovali od roku 1993,“ povedal prezident Rudolf Schuster. Veľvyslanec v Amerike Martin Bútora dokonca povedal, že Slováci sa o čosi podobné usilovali oveľa skôr. „Sen o slobode mali Slováci už od čias štúrovcov alebo prvej republiky.“
Schuster s premiérom Mikulášom Dzurindom zdôraznili, že úspech patrí predovšetkým občanom Slovenska. „Pozvánka je zadosťučinením a povzbudením pre všetkých Slovákov. Sú to oni, kto prispeli k tomuto dňu svojou trpezlivosťou a prácou pre slobodné a demokratické Slovensko,“ povedal premiér.
Na námietku, že polovica Slovákov má k vstupu do NATO vlažný vzťah, prezident Schuster odpovedal: „Musíme im podávať objektívne informácie o NATO a byť jednotní vo vysvetľovaní.“
V Kongresovom centre sa objavil aj vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ. „Pozvánka znamená dôveru v Slovensko, v jeho schopnosti byť spojencom a prispievateľom k medzinárodnej bezpečnosti.“
Schuster vyzdvihol zásluhy politickej generácie, ktorá nastúpila v roku 1998: „Boli sme jednotní – vláda, parlament, prezident.“ O svojej úlohe povedal, že sa snažil „obrusovať hrany“.
Keď mal o vlastnom pocite z úspechu hovoriť Dzurinda, povedal: „Keď Robertson ohlásil pozvánku pre Slovensko, v hlave sa mi premietol film celých piatich rokov. Cítim zadosťučinenie za vykonanú prácu.“
Obaja najvyšší predstavitelia upozornili, že pred krajinou je ešte náročná práca pri prístupových rokovaniach. Povedie ich Ivan Korčok, štátny tajomník ministerstva zahraničia a šéf vyjednávacieho tímu. „Prístupové rokovania začneme pred Vianocami. Vieme už o základných témach: politické, ekonomické, vojenské, rozpočet, ochrana utajovaných skutočností, legislatívne.“
Keď v marci republika rozhovory ukončí, môžu sa podpísať prístupové protokoly. Devätnásť parlamentov členských krajín potom musí ratifikovať naše prijatie. V máji 2004 bude ďalší summit NATO, na ktorom by už Slovenská republika mala byť plnohodnotným členom. A politici budú môcť hovoriť o ďalšom skutočne historickom dni pre Slovensko.