
Ruský prezident Boris Jeľcin po namáhavej profesionálnej dráhe oddychuje. Jazda na snežnom skútri patrí medzi jeho obľúbené spôsoby relaxácie.
FOTO - TASR/EPA
Tento týždeň začala iniciatívna skupina poslancov zhromažďovať podpisy za uskutočnenie zvláštneho referenda. Ako tvrdí jej predseda, poslanec a vodca Liberálnodemokratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij, nebude problém zohnať milión podpisov občanov, ktorí nevidia dôvod na to, aby si Jeľcin žil nadosmrti ako cár.
Zákon „o garanciách prezidenta RF, ktorý už nevykonáva svoju funkciu, a členov jeho rodiny“ bol vôbec prvou zákonodarnou iniciatívou prezidenta Vladimira Putina. Zaručuje v ňom svojmu predchodcovi okrem iného veľkú ozbrojenú ochranku, možnosť používať špeciálne vládne telefónne spojenie, zamestnávať odborných poradcov a pomocníkov, bývať na luxusnej vládnej chate (Jeľcin si vybral Barvichu), liečiť sa v najlepšom ruskom zdravotníckom zariadení Ústrednej klinickej nemocnici v Moskve a využívať vládne sanatóriá. To všetko patrí exprezidentovi doživotne a samozrejme za peniaze vydelené zo štátneho rozpočtu. Exprezident je tiež zo zákona štátom poistený, poberá penziu vo výške 75 percent mzdy súčasného prezidenta a po jeho smrti nebude ukrátená ani jeho rodina. Bude počas piatich rokov dostávať mesačne šesťnásobok zákonom stanoveného miminálneho dôchodku.
Okrem materiálnych výhod je aj doživotná imunita bývalej hlavy štátu tŕňom v oku komunistov a liberálnych demokratov. „Je nemravné platiť človeku, ktorý zničil našu krajinu,“ vyhlásil na poslednom zasadaní dumy komunista Viktor Iljuchin. Pridal sa k nemu Žirinovskij, ktorý je presvedčený, že sa mu referendum o zrušení výhod pre všetkých súčasných i budúcich exprezidentov podarí presadiť. Komunisti sú skromnejší. Stačilo by im, keby sa pomstili iba Jeľcinovi, a tak navrhujú len doplnok k zákonu. Zbavenie výhod by sa vzťahovalo iba na prezidentov vykonávajúcich najvyššiu funkciu do 31. 12. 1999 - teda do dňa, keď Jeľcin odstúpil. Putin by mohol byť pokojný. Podľa komunistov stojí Jeľcin v súčasnosti ruskú štátnu pokladňu 65 miliónov rubľov ročne.
Poslanci dumy sú zajedno v tom, že Jeľcin nebol práve ideálnou hlavou štátu. Líšia sa však v názore, či sa jeho osobou ešte vôbec zaoberať. „O zločinoch Jeľcina sme mali rokovať, keď bol pri moci,“ vyhlásil v diskusii o zmene zákona nezávislý poslanec Sergej Jušenkov. A jeho kolegovia demokrati opatrne v kuloároch dodávali: „Mali by sme sa sústrediť aj na toho súčasného.“
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ