
Bývalý prezident spoločnosti Celera Genomics J.Craig Venter stojí pred mapou ľudských génov, ktorú jeho tím vedcov vypracoval. FOTO - TASR/AP
Priekopnícki vedci, ktorí pomáhali rozlúštiť ľudský genotyp, včera oboznámili verejnosť s najnovším vedeckým projektom genetického výskumu: má byť vytvorená nová forma života v laboratórnej miske. Génoví vedci Craig Venter a Hamilton Smith dúfajú, že sa im podarí vytvoriť jednobunkový čiastočne umelo vyrobený organizmus s minimálnym počtom génov potrebným na zachovanie života. O projekte financovanom trojmiliónovým grantom z ministerstva energetiky USA informoval denník Washington Post.
Ak bude experiment fungovať, začala by sa podľa denníka mikroskopická človekom vytvorená bunka vyživovať a rozmnožovať presne rovnako ako všetky známe bunky. Cieľom je vytvoriť počítačový model každého biologického aspektu nového organizmu. Keďže všetky živé bunky sú založené na rovnakej chémii, mohlo by to vrhnúť nové svetlo na celú biológiu. „Sme zvedaví, či sa nám podarí nájsť molekulárnu definíciu života,“ povedal Venter. Smith a Venter si zdôraznili, že bunky z misiek nebudú schopné infikovať ľudí - boli „skonštruované“ tak, aby umreli, ak vniknú do normálneho životného prostredia.
Projekt by mohol položiť základy pre vytvorenie nových biologických zbraní, a preto ostanú jeho technické detaily zastreté tajomstvom. Vedci pred začiatkom projektu oslovili zákonodarcov vo Washingtone - pretože ide o poznatky, ktoré by mohli byť využité proti USA, ak sa dostanú do nesprávnych rúk. „Asi neprezradíme všetky detaily, ktoré by mohli dať návod iným, ako ísť v našich šľapajach“, povedal Venter.
Smith získal Nobelovu cenu v roku 1978 za fyziológiu a medicínu. Venter sa preslávil novým prístupom k tzv. reťazovému genotypu. Metóda urýchľuje namáhavý proces mapovania DNK organizmu tým, že ho rozbije a potom znovu zloží.
Venter a Smith povedali, že vymažú gén, ktorý dáva vytváranému organizmu schopnosť spájať sa s ľudskými bunkami. Bude mu chýbať aj ďalších 200 génov, ktoré dávajú organizmu schopnosť prežiť v nepriateľskom prostredí. Konečným výtvorom bude krehký tvor a jeho životné prostredie sa obmedzí na teplý živný roztok v laboratórnej miske.
Venter v januári odišiel z vrcholnej pozície v genetickej spoločnosti Celera Genomics, ktorú pomáhal založiť. Táto spoločnosť dekódovala ľudský genóm. (reuters)