A píšu, že kým západná Európa získala za čias železnej opony svoju jednotu i dynamizmus, východná časť kontinentu stratila svoj starý koncept miesenia a súžitia kultúr, náboženstiev a rás. A čím dlhšie rozdelenie na Východ a Západ trvalo, tým viac sa podľa Times zdalo, že takýto stav je prirodzený. No Západ prosperuje a Východ je šedivý a nudný aj po páde železnej opony.
Nadšenie Západu pre zamatovú revolúciu a nemecké znovuzjednotenie sa podľa londýnskych novín zmenilo na dezilúziu a cynizmus. Vojna a chudoba urobili z Balkánu synonymum pre chaos. Preto sa vraj východná Európa tak nadšene vrhla do náručia NATO.
"Aliancia nie je len zárukou proti Rusom, ale aj zárukou demokratického vývoja, silného právneho poriadku a - čo je možno najdôležitejšie - členstvo v NATO je symbolickým výrazom Západu. Toto partnerstvo by síce východnej Európe mohla oveľa efektívnejšie ponúknuť Európska únia, ale to by trvalo oveľa dlhšie," konštatujú Times. Na záver, bez toho, aby skúmali čo nové štáty prinesú aliancii, prekvapujúco dodávajú: "Až na zopár výnimiek, Východoeurópania dorástli svojej výzve."
"A tí, ktorí si to zaslúžia, dostanú dnes v Prahe odmenu v rámci obdivuhodného pokusu reformovať komunistický režim. Druhá Pražská jar však ani zďaleka nekončí," zatvárajú svoj komentár Times.
Daily Telegraph si okrem spravodajstva, v ktorom sa sústredil predovšetkým na taktiku amerického prezidenta Georgea W. Busha na pražskom summite, všíma aj atmosféru v hlavnom meste Českej republiky.
Podľa Francisa Harrisa, spravodajcu Daily Telegraphu, ulice Prahy sú v týchto dňoch prázdne ako pri augustových povodniach. Bezpečnostné úrady, nervózne z toho, ako ochrániť svetových lídrov, vydali celý zoznam natoľko reštrikčných pravidiel, že v iných členských štátoch NATO by bol problém ich zaviesť.
"Je medzi nimi napríklad požiadavka, aby českí občania nosili svoje doklady zavesené na krku," píše z Prahy spravodajca Daily Telegraphu, ktorý svoj článok s úľavou uzatvára poznámkou, že hádam nikto toto nariadenie neposlúchol.