Osadníci sa rozhodli žiť v jame levovej

Letné oblečenie Rivky Širkaziovej - kvietkované šaty a slamený klobúčik - zdobí dosť nevhodný doplnok, samopal M-16. „Ja nie som hliadka,“ hovorí, keď nastupuje do auta v židovskej osade Rahelim na polceste medzi Nábulusom a Ramalláhom. Jej manžel zatiaľ


Izraelský osadník prechádza s pištoľou popri svojom automobile chvíľu po tom, čo karosériu zasiahlo päť guliek v blízkosti osady Kedumim. Osadu zriadili asi pred mesiacom. Izraelský premiér Ariel Šaron odmieta okamžité zastavenie výstavby novej osady, ktorá je dôvodom vážnych sporov medzi Izraelom a Palestínčanmi.



FOTO - TASR/EPA

Letné oblečenie Rivky Širkaziovej - kvietkované šaty a slamený klobúčik - zdobí dosť nevhodný doplnok, samopal M-16. „Ja nie som hliadka,“ hovorí, keď nastupuje do auta v židovskej osade Rahelim na polceste medzi Nábulusom a Ramalláhom. Jej manžel zatiaľ v aute skúma na počítači možnosti, kadiaľ sa dá dostať do Izraela a kadiaľ to bude najbezpečnejšie, píše agentúra AFP. Tých bezpečných ciest však nie je veľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď od 13. júna oficiálne platí prímerie s Palestínčanmi, izraelská armáda nabáda osadníkov na ostražitosť. Odporúča im, aby cestovali len v konvojoch a najlepšie s ozbrojeným sprievodom. Aj po miestnych cestách vozia deti do školy pancierové autobusy. Ešte horšia je situácia na cestách vedúcich cez Palestínčanmi obývané územia - aj tie, ktoré nepatria pod palestínsku správu alebo boli zaistené pre bezpečný transport osadníkov. Štyria osadníci boli zabití na cestách od začiatku prímeria. Pre osadníkov neplatí. „Toto je naša každodenná realita,“ hovorí Rivka, kým sa vydáva na cestu.

Osadníkom by mala cestovanie za zelenou líniou, t. j. hranicou územia obsadeného Izraelom v roku 1967, zjednodušiť tzv. mapa života. Vypracovala ju izraelská kartografická spoločnosť a je na nej Gaza a Predjordánsko s vyznačením všetkých miest, kde došlo k streľbe.

SkryťVypnúť reklamu

Sú na nej vyznačené židovské a palestínske sídla, izraelské hliadky, nebezpečné cesty a „bezpečné“ obchádzky. Mnohí sa však obávajú, že mapa robí cestovanie ešte nebezpečnejším. Je totiž ľahko dostupná pre všetkých.

Predchádzajúce vlády osadníkov rôznymi daňovými úľavami a výhodnými pôžičkami nabádali, aby sa tu usadili. Ďalších sem priviedlo odhodlanie brániť izraelskú suverenitu na biblickej pôde. Pre Palestínčanov sú „agentmi okupačnej sily“, votrelcami na území, na ktorom by mal vzniknúť palestínsky štát, píše denník Jeruzalem Post.

Osady sú problémom pre Izrael. Predstavujú prekážku tzv. územného riešenia konfliktu - sú roztrúsené na palestínskom území, 150 osád a 200-tisíc židovských osadníkov medzi tromi miliónmi Palestínčanov. „Arabi chcú túto zem a zabíjajú, aby ju získali,“ hovorí 28-ročný Israel. „Nie je pravda, že nenávidím Palestínčanov, ale som proti tomu, aby mali štát,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Osadníci sa dnes obracajú proti premiérovi Arielovi Šaronovi, ktorý bol kedysi ich najväčším obhajcom. Na mnohých miestach postavili vlastné ozbrojené hliadky. Minulý týždeň proti nim musela zasiahnuť armáda, keď blokovali cesty a ničili palestínske polia.

Počas palestínskej intifády od septembra minulého roku bolo medzi takmer 120 židovskými obeťami konfliktu asi 30 osadníkov (z celkového počtu takmer 600 obetí). Niektorí sa rozhodli odísť - podľa denníka Jediot Achronot by to urobilo 19 percent, keby na to mali prostriedky. „Zajtra odchádzam. Kufre mám už zbalené,“ hovorí Mira Okin z osady Homeš.

Izraelské mierové hnutie Mier teraz je pripravené pomôcť osadníkom presídliť sa. Tri štvrtiny sú však odhodlané zostať. (kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 719
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 239
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 771
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 439
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 725
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 256
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 255
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu