Bratislava 21. novembra (TASR) - Pozvanie do Severoatlantickej aliancie znamená obrovský posun pri roztvorení nového "bezpečnostného dáždnika" aj nad Slovenskom, domnieva sa bývalý štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Pivarči a súčasný poradca ministra obrany.
Do dvoch rokov bude podľa Pivarčiho musieť Slovensko pripraviť armádu tak, aby všetci súčasní členovia aliancie mohli vo svojich ratifikačných vyjadreniach súhlasiť so vstupom Slovenska do NATO. Zvýšené úsilie bude musieť vyvinúť nielen ministerstvo obrany, ale všetky rezorty zodpovedné za vývoj v SR, konštatoval Pivarči. Dôležité bude pokračovať v príprave celkového bezpečnostného prostredia, v dôslednom vybudovaní obranného systému, zaistení a sfunkčnení krízového riadenia štátu. A to tak, aby mohlo byť plne využívané na boj proti svetovému terorizmu a ochranu demokracie aj v podmienkach SR, dodal poradca ministra.
Nasledujúce dva roky nebudeme podľa Pivarčiho "spať na vavrínoch". Pracovať sa bude v oblasti vycvičenosti ozbrojených síl a pokrok by sa mal dosiahnuť aj v kompatibilite, najmä komunikačných a informačných systémoch a v jazykovej príprave personálu.
Hoci bol Model - 2010 koncipovaný tak, aby slovenské ozbrojené sily boli kompatibilné s členským krajinami NATO, na základe výsledkov summitu sa zrejme podrobí opätovnej revízii bezpečnostná, vojenská, obranná stratégia, konštatoval Pivarči. Doktríny, ktoré sa pripravujú pre jednotlivé druhy síl, budú už podľa neho plne rešpektovať nové smerovania Severoatlantickej aliancie.
Jednoznačne definovať, čo môže Slovensko ponúknuť aliancii a ako sa bude konkrétne špecializovať, je podľa Pivarčiho zatiaľ ťažké. Základným princípom fungovania NATO je totiž obranná dostatočnosť každého členského štátu a aj slovenské ozbrojené sily sú budované ako vyvážený model v rámci finančných možností Slovenska, poznamenal poradca ministra. "Ktorákoľvek časť ozbrojených síl musí byť pripravená tak, aby bola použiteľná v rámci potrieb aliancie," uviedol Pivarči. Od Slovenska sa podľa neho neočakáva, že by zúžilo svoje aktivity výhradne len na ženijné jednotky.
Prizvanie za člena NATO tiež podľa neho zásadným spôsobom zmení prístup ekonomík západnej Európy a USA k podnikaniu a investovaniu na Slovensku. Do bezpečnostne a vojensky nezastrešeného priestoru je totiž len málokto z týchto krajín ochotný investovať, poznamenal Pivarči. Pre Slovensko sa tiež otvoria širšie možnosti uplatnenia svojich výrobkov na zahraničných trhoch.
Pozvanie Slovenska do Severoatlantickej aliancie je podľa Pivarčiho obrovským zadosťučinením. Poradca ministra vyjadril tiež radosť nad tým, že Slovensko bude konečne patriť do civilizovanej časti sveta.