Bratislava 21. novembra (TASR) - Pozvanie SR do Severoatlantickej aliancie môže podľa analytikov priniesť krajine dlhoočakávaný boom investícií na zelenej lúke.
"Členstvo v aliancii znamená pre zahraničných investorov záruku bezpečnosti," povedal analytik ČSOB Marek Gábriš. "Dá sa preto predpokladať, že členstvo môže byť stimulom na ďalší prílev priamych zahraničných investícií do ekonomiky podobne, ako to bolo v susedných krajinách. "Očakávame, že investori nebudú dlhodobo ignorovať dostatok voľnej a lacnej pracovnej sily, keď v porovnaní s Poľskom sú napríklad mzdové náklady takmer o polovicu menšie," dodal.
Podľa Mária Blaščáka z Ľudovej banky začal byť vyšší záujem zo strany investorov o Slovensko citeľný už po septembrových parlamentných voľbách, po ktorých už málokto pochyboval o pozvánke do NATO. Dokladuje to aj rozhodovanie automobiliek Peugeot či Hyundai o tom, kam v strednej Európe umiestnia svoje nové výrobné závody, pričom SR patrí medzi horúcich kandidátov. M. Blaščák zdôraznil, že očakávaný vyšší prílev investícií na zelenej lúke bude veľmi dôležitý aj z pohľadu ďalšieho rozvoja regiónov, subdodávateľského priemyslu a rastu konkurencieschopnosti ekonomiky. Vyšší export produkovaný najmä za pomoci nových závodov by následne pomohol zahraničnému obchodu a vytvoril tak priestor na udržanie vysokého kurzu koruny.
Pavol Ondriska zo Slavie Capital poukázal aj na to, aké dôležité boli v tomto kontexte výsledky parlamentných volieb. "Pre investičné prostredie na Slovensku by bolo katastrofou, keby krajina nebola pozvaná," povedal. "A pritom stačilo, aby výsledky volieb dopadli inak," dodal. Viliam Pätoprstý z Unibanky zas pripomína, že i keď členstvo krajiny v NATO bolo v minulosti z pohľadu investorov chápané ako predpoklad zabezpečenia investície pred negatívnymi vplyvmi, "prijatie takých krajín ako Rumunsko alebo Bulharsko dáva investorom signál, že samotná prítomnosť krajiny v NATO už nevyjadruje automaticky aj ekonomickú, právnu alebo infraštruktúrnu vyspelosť krajiny, ktorá je nevyhnutnou pre prilákanie investícií".
Otázny ostáva vplyv pozvánky SR do NATO na zbrojársky priemysel. Analytici si nemyslia, že bude znamenať návrat pozícií, ktoré malo Slovensko za čias Varšavskej zmluvy, najmä kvôli vysokej konkurencii vo svete. "Zbrojárske obchody sú aj o politickej sile danej krajiny a aj po vstupe budeme len jednou z mnohých krajín," pripomenul P. Ondriska. "Nie nadarmo ovládajú obchod so zbraňami zbrojárske koncerny z USA, Ruska, Veľkej Británie a Francúzska." Mário Blaščák si však myslí, že SR má určité šance uspieť najmä v tej oblasti vojenskej techniky, ktorú v súčasnosti vyrába. Môže totiž ponúknuť konkurenčne nízke ceny, bude si to však vyžadovať výrazné zlepšenie kvality manažmentu a ďalšie investície v zbrojárskych podnikoch.
* fra zll