V stredu večer prekvapili redaktori spravodajskej relácie Zeit im Bild divákov rezolúciou, v ktorej protestujú proti „politickému tlaku“. V dokumente, ktorý prijalo 45 redaktorov, sa spomínajú intervencie spolkového kancelára Wolfganga Schüssela a šéfa poslaneckého klubu slobodných (FPÖ) a zároveň člena rady ORF Petera Westenthalera.
V rezolúcii sa spomína Westenthalerov útok na jedného z redaktorov pre jeho príspevok. V prítomnosti iného redaktora mu Westenthaler doslova povedal, že podujatie nepochopil a že mu jeho nadriadení povedia, o čom má informovať divákov. Kancelárovi Schüsselovi vyčítajú redaktori zasahovanie do vysielania v mesiacoch apríl a máj, v dvoch prípadoch išlo o intervenciu na vyššej úrovni.
Redaktori ORF sa v rezolúcii obracajú aj na vedenie opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) a žiadajú ich, aby sa dištancovali od intervencie počas vlastnej vlády v kauze Euroteam. Organizácia s týmto názvom, ktorá mala rozbehnúť programy na podporu učňovského školstva, bola v roku 1999 obvinená zo zneužívania peňazí zo štátnej pokladnice. Mediálnou lahôdkou sa stala kauza po tom, ako sa zistilo, že organizácia má blízko k vtedy vládnej SPÖ. Jedna z reportáží mala informovať, že do prípadu sú zapletení aj syn vtedajšieho kancelára Viktora Klimu a kancelárov hovorca. Do hlavnej spravodajskej relácie Zeit im Bild sa však dostala reportáž práve bez tejto osemsekundovej informácie.
Kancelár Schüssel obvinenia dôrazne odmietol. „Čo sme nikdy nerobili a ani v budúcnosti robiť nebudeme, je intervencia, aby bol príspevok zmenený alebo skrátený,“ reagovala jeho hovorkyňa. Opoziční sociálni demokrati označili postup redaktorov za odvážny a šéf zelených Alexander Van der Bellen požiadal vládu, aby rokovania o novej verzii zákona posunula na neskôr. „Vzbudzuje to najhoršie obavy, ak sa má v tejto situácii rozhodovať o zákone o ORF z dielne ÖVP a FPÖ,“ dodal.
Rakúska vláda sa v marci rozhodla, že novým zákonom zabráni členstvu politikov v dozorných orgánoch ORF a umožní činnosť celoplošnej súkromnej televízie. Rakúsko je jedinou európskou krajinou, kde verejnoprávna televízia nemá vážnejšiu konkurenciu. To ju robí voči politickým intervenciám zraniteľnejšou.
MIRIAM ZSILLEOVÁ