
Masové popravy sú v Číne populárne a konajú sa veľmi často. Tohto odsúdenca spolu s ďalšími 23 popravili v pondelok. FOTO - TASR/EPA
Doktor Wang, ktorý odišiel pred rokom z Číny a žije v Spojených štátoch, prehovoril v stredu v podvýbore Snemovne reprezentantov pre ľudské práva. „Dnes tu stojím s hlbokou ľútosťou a výčitkami svedomia a svedčím proti praxi predaja orgánov a tkanív väzňov z oddelenia trestov smrti.“
Peking popiera
Americké ministerstvo zahraničia o tomto probléme informovalo vo výročnej správe o ľudských právach v Číne. Peking Wangove obvinenia včera rezolútne poprel a obvinil emigranta z lží, ktoré mu majú priniesť výhody. Podľa niektorých zdrojov však Číňania predtým pripustili, že niektorým odsúdeným väzňom orgány odoberajú.
Na internetovej stránke podvýboru pre ľudské práva sa uvádza, že podľa niektorých odhadov až 90 percent ľudských orgánov použitých počas transplantácií odoberajú v Číne z tiel popravených väzňov. Väčšina väzníc, v ktorých sa robia transplantácie, patrí armáde - to lekárom zabezpečuje priamy kontakt s odsúdenými väzňami. Podľa čínskych disidentov niekedy idú ľudia na smrť preto, že majú orgány, po ktorých je práve dopyt.
Dobrý obchod
V Číne pomerne často dostávajú nové orgány aj bohatí Američania. Wangova výpoveď nie je jediná, ktorá potvrdzuje takúto prax.
Harry Wu, aktivista v oblasti ľudských práv, prednedávnom zverejnil správu, podľa ktorej má čínska armáda z obchodovania s ľudskými orgánmi veľmi slušné zisky. Zahraniční zákazníci platia za jednotlivé orgány 15-tisíc amerických dolárov.
Podľa Wanga niektorých odsúdených vopred vyberajú, aby sa stali darcami. Pred popravou absolvujú krvné testy, aby sa určila zhodnosť so záujemcami. Väzni, ktorých orgány sa majú použiť, umierajú v deň popravy ako prví. Dostanú strelu do zátylku, aby nebolo poškodené srdce, pečeň, obličky alebo pokožka.
Lekári potom odoperujú orgány priamo na mieste konania popravy. Niekoľkokrát sa podľa čínskeho lekára stalo, že väzňom ešte bilo srdce. Zlom u Wanga podľa jeho slov nastal, keď poslúchol príkazy, aby odobral kožu ešte živého väzňa v októbri 1995. „Desať až 20 minút postačovalo, aby sme z tela stiahli kožu,“ spomína Wang na to, ako musel pracovať.
Kongresový výbor si vypočul aj farbisté svedectvo aktivistov za ľudské práva a predstaviteľov ministerstva zahraničia. Hovorili o skupinových popravách väzňov, po ktorých nasledovalo vyoperovanie ich orgánov pre platiacich príjemcov.
USA chcú dôkazy
O odoberaní orgánov v Číne medzinárodné spoločenstvo vie už desať rokov. Čínski predstavitelia pod paľbou kritiky popreli zločiny a poukázali na predpisy z roku 1984 vyžadujúce pred odobratím orgánov súhlas odsúdencov alebo ich rodín. Členovia výboru však povedali, že vláda v Pekingu musí poskytnúť dôkaz, že sa pridŕža svojej oficiálnej politiky.
Niektorí americkí zákonodarcovia chcú zakázať študijné pobyty čínskych lekárov v USA. Lekári by vraj mohli využiť vedecké výmenné programy na to, aby potenciálnych transplantačných príjemcov nalákali na návštevu Číny.
Republikánska kongresmanka za Floridu Ileana Ros-Lehtinenová, predsedníčka podvýboru, predložila návrh zákona, ktorý by čínskym lekárom zakázal cesty do Spojených štátov s cieľom zaškoliť ich do transplantačných procedúr.
(mch, reuters)