Praha 21. novembra (TASR) - Krajiny, ktoré dnes v Prahe dostali pozvánku do NATO, privítali toto rozhodnutie ako historické. Vyjadrili presvedčenie, že ich vstup alianciu posilní a potvrdí jej opodstatnenosť.
"Je to pre nás historická správa. V prvom rade to znamená ukončenie nespravodlivostí z minulosti," povedala pre TASR lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová. "Vraciame sa do rodiny slobodných, nezávislých a demokratických národov," uviedla.
Baltské krajiny považujú pozvanie do NATO za akúsi záruku proti prípadným mocenským chúťkam Ruska.
"Dúfam, že toto rozhodnutie pripomenie tým silám v Rusku, ktoré ešte stále rozmýšľajú spôsobom sovietskeho impéria, že tieto dni sú minulosťou. Toto je nová mapa Európy," uviedla lotyšská prezidentka.
Estónsky veľvyslanec pri NATO Sulev Kannike vyjadril presvedčenie, že aliancia ostáva primeraným mechanizmom, ktorý rozptýli bezpečnostné obavy krajiny nielen z hrozieb 21. storočia, ale aj z minulosti.
Slovinský prezident Milan Kučan vyhlásil, že dnešné rozhodnutie NATO je dobrou správou pre jeho krajinu a obyvateľov. "Je to šanca pre Slovinsko byť súčasťou euroatlantického systému kolektívnej obrany," uviedol.
"Rozhodnutie aliancie je historickou udalosťou a míľnikom, vďaka ktorému odíde umelé rozdelenie kontinentu navždy do histórie," uviedla vo vyhlásení bulharská vláda.
Aliancia pozvala dnes na summite v Prahe sedem nových krajín: Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko.
Tieto štáty začnú o niekoľko dní prístupové rokovania s NATO, ktoré by sa mali skončiť na jar 2004. V marci by mali podpísať prístupové protokoly a po ich ratifikácii vo všetkých členských krajinách sa sedem nových krajín stane členom NATO na jar 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel