Viedeň 21. novembra (TASR) - Na Severoatlantickú alianciu možno hľadieť dvoma spôsobmi: s optimizmom a pesimizmom, píše vo svojich redakčných komentároch dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Optimisti tvrdia, že aj napriek komplikovanej situácii, ktorá nastala po rozpade bipolárneho sveta a zániku Varšavskej zmluvy, sa NATO novým podmienkam rýchlo prispôsobilo a bezpečnostné vákuum, čo zanechal rozpad Sovietskeho zväzu, vyplnilo Partnerstvom za mier.
Robustné rozšírenie na pražskom summite aliancie možno interpretovať jednoznačne ako dôkaz jej životaschopnosti, domnieva sa rakúsky denník.
Noviny pripomínajú, že NATO bude zohrávať kľúčovú úlohu aj pri budovaní systému efektívnej celoeurópskej obrannej a bezpečnostnej politiky. NATO žije a Európania by mali mať z tejto skutočnosti radosť, píše Der Standard.
Pesimisti s obľubou hovoria, že reforma Severoatlantickej aliancie prichádza neskoro a priepasť medzi Európou a USA je už príliš hlboká. Pád východného bloku, a tým aj zánik vážneho protivníka, len urýchlil rozhodnutie americkej vlády - a to ešte pred Bushovým nástupom - vydať sa na samostatnú cestu. Udalosti 11. septembra 2001 snahy Američanov po samostatnom konaní ešte zintenzívnili, pokračuje denník.
Noviny súčasne vyslovujú názor, že priepasť medzi Amerikou a Európou porastie aj z finančných dôvodov - kým Američania budú na obranu vydávať ročne 350 miliárd eúr, ich 17 európskych partnerov dokázalo "zozbierať" na tento účel približne 160 miliárd eúr.
Jedným z výrazných prejavov straty významu NATO je aj fakt, že Rusko prestalo protestovať proti prijatiu Estónska, Litvy a Lotyšska, domnieva sa Der Standard.
Americký politológ Robert Kagan vyslovil názor, že Američania sú z Marsu a Európania z Venuše. Kým Američania považujú za prirodzené obhajovať svoje záujmy aj mocenskou politikou, Európania, poučení dvoma svetovými vojnami, trvajú na rokovaniach. O veľkej politike však budú v Európe v blízkej budúcnosti rozhodovať veľké krajiny, akými sú napríklad Británia, Nemecko či Francúzsko - a každá sama za seba, nie spoločne v NATO, uzatvára Der Standard.