Bratislava 21. novembra (TASR) - Pozvanie do NATO je podľa predsedu Zahraničného výboru NR SR Jána Figeľa dôkaz dôvery v SR a jej schopnosti prispieť k zvýšenie bezpečnosti euroatlantického priestoru a existujúcej aliancie.
Dnešné rozhodnutie vníma nielen ako ocenenie úsilia štruktúr zapojených do základnej prípravy či už z hľadiska politických, ekonomických alebo vojensko-obranných a bezpečnostných záležitostí, ale aj dôvery v stabilitu demokracie na Slovensku, jej hodnotovej orientácie a postojov verejnosti. "Proces po dnešku nie je ukončený. Dostáva do novej fázy, kde je potrebné zvládnuť prístupový proces aj po ratifikáciách. Súhlas so vstupom SR do NATO musí vysloviť všetkých 19 členských krajín, ale aj NR SR," povedal pre TASR Figeľ.
Podľa jeho slov práve slovenský parlament bude mať významnú úlohu v tomto procese. Potrebné bude zvládnuť kroky nielen v legislatívnej, ale aj v politickej rovine. Figeľ predpokladá, že osobitnú pozíciu bude mať zahraničný a branno-bezpečnostný výbor. "Bude to nielen doma v rámci PRENAME či komunikácie s verejnosťou, ale aj v spolupráci s parlamentmi členských krajín," povedal Figeľ.
Prisľúbil, že výbory sa budú usilovať, aby ratifikačný proces po podpísaní prístupového protokolu bol hladký a úspešný. "Rok 2004 by tak mohol byť zavŕšením úsilia nielen vo vzťahu k Európskej únie, ale aj NATO. Tak ako tieto dve inštitúcie tvoria základné piliere euroatlantickej spolupráce, môžu vytvárať bezpečné, stabilné a prosperujúce Slovensko i strednú Európu," konštatoval predseda Zahraničného výboru NR SR.
Figeľ je presvedčený, že slovenský parlament by mal odobriť prístupový protokol k aliancii skôr, ako tak urobia jej členské krajiny. "Nie je to právne podmienkou, ale politicky je to korektný signál," dodal Figeľ. Protokol do NR SR predloží vláda a Figeľ predpokladá, že by to mohlo byť na jar 2003.
*zg rč