Londýn 21. novembra (TASR) - "Svet potrebuje, aby európske krajiny boli aktívne v obrane slobody, nie zahľadené do seba alebo izolované ľahostajnosťou," citujú dnes britské noviny Financial Times z prejavu amerického prezidenta Georgea W. Busha v predvečer summitu NATO v Prahe.
George Bush bez toho, aby spomenul Nemecko - ktoré zatiaľ signalizovalo, že sa nezúčastní na prípadnom vojenskom zásahu proti Iraku - napomenul "slobodné krajiny", ktoré neakceptujú "naše spoločné povinnosti udržiavať mier".
Financial Times poukazujú na to, že Biely dom nezariadil do Bushovho programu dvojstranné stretnutie medzi americkým prezidentom a nemeckým kancelárom Gerhardom Schöderom. Zrejme sa ešte stále hnevá, že bývalá členka nemeckého kabinetu prirovnala Busha k Adolfovi Hitlerovi.
Londýnske noviny vo svojej analýze rozoberajú zlyhávanie päťdesiatročného partnerstva medzi Amerikou a Európou a konštatujú, že žiadna strana nie je skutočne ochotná, a to ani v najkritickejších okamihoch, brať NATO vážne.
Spojené štáty krátko po vlaňajších teroristických útokoch ani neodpovedali na zoznam vojenských funkcií, ktoré boli európski členovia aliancie pripravení vykonávať v prvej etape vojny v Afganistane. V Európe sa zas z nedávneho vývoja dá usúdiť, že najdôležitejšie krajiny považujú NATO v lepšom prípade za bezpredmetné, v horšom za ďalšiu príležitosť pre USA, aby si Európanov pohnevali.
Čo je podľa Financial Times najvážnejší problém? Fakt, že to, čo niekedy členov NATO zjednocovalo, ich teraz rozdeľuje - vnímanie globálnych hrozieb a spôsob, ako sa k nim postaviť.
Ak chce pritom Európa vážne prispieť k obrane, musí priniesť finančnú obeť. Spojené štáty totiž vynakladajú na ozbrojené sily dvakrát toľko ako všetkých 15 členov Európskej únie dovedna.