Hlavnou témou bol Irak. Bush o ňom hovoril s českým prezidentom Václavom Havlom, tureckým prezidentom Ahmetom Necdetom Sezerom a francúzskym Jacquesom Chiracom.
Hneď na úvod ukázal spojencom z NATO, ktorí v tom čase len pomaly začali prichádzať, že Iraku sa nevyhnú. Vyzval ich, aby spoločne vytvorili koalíciu proti Saddámovi Husajnovi a predišli tak vojne. "Ak bude kolektívna vôľa sveta dostatočne silná, môžeme ho odzbrojiť mierovou cestou," povedal George Bush. Ak by k akcii ale predsa len došlo, naďalej hovorí o zásahu Ameriky a niektorých spojencov. Nie o akcii NATO.
Naopak Havel včera povedal, že ak sa bude musieť použiť sila, NATO by malo veľmi rýchle rozhodnúť, ako sa zapojiť ako aliancia. Jednoznačnú podporu NATO rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Iraku na summite predpovedal generálny tajomník aliancie George Robertson. Ako sa môže NATO zapojiť do prípadnej akcie ale nepovedal. Nepovedal ani či lídri aliancie zaujmú v Prahe nejaké spoločné stanovisko. "Nie je múdre prekračovať mosty, keď ste ich ešte nepostavili," povedal Robertson.
Bush sa snažil európskych spojencov upokojiť. Zdôrazňoval, že všetko s nimi budú konzultovať a všetci budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú do prípadnej akcie zapojiť. Napriek odporu väčšiny Európanov sa dá čakať, že v Prahe by k spoločnému stanovisku predsa len mohlo dôjsť. Včera sa na stranu Ameriky už postavil český premiér Vladimír Špidla. Po stretnutí s Bushom povedal, že Praha prípadný spojenecký útok podporí.
Bush je jasnou hviezdou summitu. Hneď za ním ale stojí Václav Havel. Aj preto bolo ich stretnutie plné komplimentov. Bush ocenil, že Česi sa pustili do organizácie summitu aj po katastrofálnych záplavách. "Je to historická krajina, ktorú vedie historická postava." O Havlovi povedal, je v Amerike veľmi obdivovaný. "Som veľmi hrdý, že ho môžem nazývať svojim priateľom," povedal Bush.