30 h SEČ lídri NATO udelia pozvánky vybraným kandidátskym krajinám. Devätnásťčlenná vojenská aliancia však tiež chce schváliť svoju modernizáciu, aby mohla čeliť novým bezpečnostným hrozbám - terorizmu a zbraniam hromadného ničenia.
Všeobecne sa očakáva, že pozvánky dostane sedem štátov, vrátane Slovenska. NATO tiež pozve Slovinsko, tri pobaltské štáty - Estónsko, Litvu, Lotyšsko, ako aj zástupcov Balkánu - Rumunsko a Bulharsko.
Pozvánku nezíska Macedónsko, Albánsko a Chorvátsko. Vstup pozvaných kandidátov do aliancie sa predpokladá najskôr v roku 2004.
Po téme rozširovania sa budú šéfovia štátov a vlád NATO venovať modernizácii aliancie a zvyšovaniu vojenských výdavkov jej členov. Po 15.3O h SEČ sa bude konať spoločné stretnutie najvyššieho orgánu NATO - Severoatlantickej rady (NAC) s lídrami pozvaných krajín.
V piatok summit umožní množstvo dvojstranných rokovaní medzi vodcami členských a partnerských krajín. V programe figuruje medziiným schôdzka Rady NATO-Rusko a naplánované je aj rokovanie NATO-Ukrajina na úrovni ministrov zahraničných vecí. Na zasadaní Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC) sa 46 členských a partnerských krajín, vrátane SR, pokúsi prispôsobiť radu na nové bezpečnostné hrozby.
Summit budú sprevádzať demonštrácie, okolie Kongresového centra, kde sa podujatie koná, je hermeticky uzavreté. V meste sa očakáva 10.000-12.000 protestujúcich, ktorí už nahlásili viac ako 40 demonštrácií. V okolí Kongresového centra a v uliciach Prahy bude na bezpečnosť dohliadať 12.000 policajtov.
Severoatlantická aliancia vznikla pred 53 rokmi podpísaním Washingtonskej zmluvy. Desať zakladajúcich krajín za jej úlohu stanovilo obranu euroatlantického priestoru a jeho demokratických hodnôt.
(osobitný spravodajca TASR Michal Svetský) mic