
Účastníci anarchistickej demonštrácie proti summitu NATO, ktorá bola včera podvečer v centre Prahy, dostávali aj jedlo. FOTO - ČTK
„Slovensko bude presadzovať, aby sa ešte prehĺbila základná rola aliancie, ktorú vidíme v akcieschopnosti NATO ako vojenského obranného spoločenstva,“ hovorí premiér Mikuláš Dzurinda.
Aj minister Kukan vidí budúcnosť aliancie podobne. „Mala by zohrávať veľmi operatívnu funkciu pri riešení krízových situácií v rôznych častiach sveta.“
Je celkom možné, že v Prahe nastane rozpor medzi európskym a americkým pohľadom na postavenie NATO vo svete. Odborníci sa zhodujú, že Slovensko vtedy bude stáť na strane Ameriky, rovnako ako ostatní nováčikovia.
„Pôjde o to, či je terorizmus rovnakou hrozbou pre Európu a pre Severnú Ameriku. Slovensko v tomto môže zabodovať v očiach Spojených štátov a nezabodovať v očiach európskych lídrov NATO,“ povedal analytik Ivo Samson.
Ministri Kukan aj Šimko v minulosti naznačili, že slovenská zahraničná politika sa bude v budúcnosti viac orientovať na Ameriku. Samson si myslí, že aj preto, že pri vláde nie je ľavica.
Bývalý minister obrany za SDĽ a súčasný šéf prezidentskej kancelárie Jozef Stank tvrdí: „Slovenská pozícia musí byť európska, ale nemôže byť protiamerická. Prezident s mojím názorom súhlasí.“ Stank si však nemyslí, že v Prahe bude vidieť dva názorové prúdy.
V Prahe sa bude hovoriť aj o špecializácii vojenských jednotiek - každá krajina sa sústredí na to, v čom vyniká. V čom vyniká Slovensko?
„Ak sa dokážeme skoncentrovať na niečo, v čom budeme naozaj dobrí a špičkoví, tak v rámci NATO sa môžeme presadiť,“ povedal minister obrany Ivan Šimko. Myslí si, že Slovensko sa musí sústrediť na odmínovacie zariadenia alebo malé ľahké transportné vozidlá.
Naši politici sa zhodli, že máme kvalitných ženistov. „V tomto máme veľmi dobrú povesť,“ povedal minister zahraničia Eduard Kukan. „Zároveň máme veľmi schopnú jednotku rýchleho nasadenia.“
(miš)