ŠTRASBURG – Európsky parlament sa včera prevažnou väčšinou hlasov vyslovil za rozšírenie Európskej únie. Vyzval Európsku komisiu, aby noví kandidáti boli prijatí začiatkom roku 2004, „najneskôr však 1. mája 2004“.
Text rezolúcie o rozšírení v politicky pestrom parlamente schválilo 505 poslancov, len dvadsať bolo proti.
Podľa nášho hlavného vyjednávača Jána Figeľa sa na vysokej podpore rozšíreniu odrazil fakt, že v utorok po prvý raz rokovali v Európskom parlamente aj poslanci z kandidátskych krajín.
Rezolúcia oceňuje úsilie kandidátov pripojiť sa k únii a pokrok, ktorý dosiahli. Vyzýva pokračovať v približovaní sa európskej legislatíve. Odporúča napríklad, aby kandidátske krajiny prijali antidiskriminačnú legislatívu založenú na európskom práve. Poslanci odhlasovali, aby všetky členské a kandidátske krajiny podpísali „európsku deklaráciu“, v ktorej by vzájomne uznali všetky zločiny spáchané za druhej svetovej vojny a po nej a oľutovali ich.
V časti o Česku parlament vyhlásil, že Benešove dekréty nie sú z hľadiska európskeho práva prekážkou prijatia Česka do únie. Čechom však pripomína, že „politické gesto“ v zmysle česko-nemeckej deklarácie z roku 1997 „by bolo žiaduce“.
V časti o Slovensku sa dekréty nespomínajú. Európsky parlament ocenil, že sme od roku 1998 v príprave na členstvo v únii stihli dobehnúť ostatných kandidátov.
Ako zvyčajne, Slovensko je upozorňované na nedostatky vo využívaní európskej pomoci, slabé administratívne kapacity, rómsky problém, slabú informovanosť menšín a korupciu.
Odsek o korupcii vyznel zvlášť naliehavo. V utorok popoludní na špeciálne zvolanej tlačovej konferencii, totiž vyslovil belgický poslanec Dirk Sterckx podozrenie z tunelovania fondov PHARE na Slovensku. Uviedol prípad belgickej firmy, ktorej riaditeľ ju vytuneloval za pomoci európskych peňazí.
„Ide o poslednú rezolúciu Európskeho parlamentu pred decembrovým summitom únie, pričom úloha parlamentu sa ešte zvýši pri prijímaní nových členov, keďže jeho súhlas je nevyhnutnou súčasťou rozšírenia,“ povedal Figeľ. (tasr, mar)