Dnes, krátko po 9. hodine a tridsiatej minúte, najvyšší orgán NATO oznámi, ktoré krajiny dostali pozvanie, aby sa pripojili k aliancii. Dobre informovaní experti majú zrejme pravdu, keď hovoria, že rozšírenie NATO nie je top témou pražského summitu, ale pre sedem krajín nie je nič dôležitejšie ako pozvanie. Pre Slovensko je o to radostnejšie, že ako jediné urobilo historický reparát.
Na začiatku roku 1994 prezident Clinton predstaviteľom Visegrádskej štvorky v Prahe povedal, že Partnerstvo pre mier nemá byť pre nich náhradka členstva v aliancii, ale príprava naň. Prezidentovi Kováčovi osobne potvrdil, že Slovensko má rovnaké postavenie ako Česko, Poľsko a Maďarsko. Popredný americký intelektuál Ronald D. Asmus, autor skvelej knihy o prvej vlne rozšírenia, napísal, že na začiatku roku 1997, keď sa začali oficiálne diskusie, koho pozvať do aliancie, nenašiel sa „nikto, kto by na nadchádzajúcom summite v Madride podporil kandidatúru Slovenska“. Asmus tvrdí, že Slovenskú republiku nikto zo zoznamu uchádzačov nevyraďoval, pretože „Slovensko sa diskvalifikovalo samo“. Presnejšie, diskvalifikovali ho „antidemokratické praktiky slovenského premiéra Vladimíra Mečiara“. Madridský summit, ktorý pozval do aliancie tri štáty V 4, Slovensko ani nespomenul. Krátko po ňom ministerka Albrightová v Prahe povedala, že Slovenská republika sa do NATO dostane, keď sa „vráti na cestu demokracie a reforiem“.
Prvá Dzurindova vláda, pri všetkých jej chybách a nedostatkoch, na túto cestu Slovensko vrátila. Na rozdiel od Mečiarovej garnitúry, ktorá krajinu pre členstvo diskvalifikovala, ona ju pre pozvanie kvalifikovala. Pretože aj voliči v parlamentných voľbách jej úspech patrične bonifikovali, pražskú pozvánku prevezme v mene republiky druhá Dzurindova vláda.
Slovensko si voľbami v roku 1998 dalo šancu na reparát a ďalšími voľbami i na to, že sa premení na skutočnosť. Ak zmluvu o pristúpení ratifikuje 19 členských štátov NATO, stane sa rok 2004 nielen rokom prijatia do Európskej únie, aj vstupu do aliancie. Krajina bude mať ideálne podmienky, aby v 21. storočí zvládla to, čo sa jej nepodarilo v storočí minulom: odstrániť zaostávanie Slovenska za Európou a vyspelým svetom.