
Sezónne práce sa končia a nádenní robotníci sa vrátia späť na úrady práce. Aj po zohľadnení prílevu takýchto ‘staronových‘ nezamestnaných by mala jadrová nezamestnanosť pokračovať v miernom dlhodobom poklese.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Nezamestnanosť očistená od vplyvu sezónnych a verejnoprospešných prác už od leta klesá BRATISLAVA - Ekonomický rast vytvára nové pracovné miesta. Nezamestnanosť v októbri klesla na niekoľkoročné minimum 16,44 percenta. Vlani v októbri pritom výrazne presahovala sedemnásť percent.
Národný úrad práce síce priznáva, že v októbri je každý rok najmenej nezamestnaných, no ekonómovia sú presvedčení, že na trhu práce došlo tento rok k obratu k lepšiemu a že miera nezamestnanosti bude z dlhodobého hľadiska klesať. „Nezamestnanosť očistená od vplyvu sezónnych a verejnoprospešných prác klesá. Od leta každý mesiac o 0,2 percentuálneho bodu,“ vysvetľuje hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Pokles nezamestnanosti pripisuje naštartovaniu rýchlejšieho tempa hospodárskeho rastu krajiny. Tóth: „Svedčí o tom stále viac pracovných miest v súkromných firmách.“ Celková nezamestnanosť vďaka tomu klesá aj pri postupnom prepúšťaní v štátnom sektore.
V októbri evidovali úrady práce necelých 480-tisíc nezamestnaných. Oproti septembru ich teda 2400 ubudlo. Medziročný pokles bol ešte vyšší a armáda nezamestnaných sa oproti októbru 2001 zoštíhlila o 21-tisíc ľudí. Jednoznačne najnižšiu mieru nezamestnanosti má Bratislavský a najvyššiu Košický kraj.
Ekonómovia sú pri vyhliadkach na nasledujúce roky optimistickí. Analytik Ľudovej banky Mário Blaščák vkladá nádeje do vstupu Slovenska do NATO a do Európskej únie. „Po začlenení do euroatlantických štruktúr, budeme atraktívnejší pre investorov. Mohlo by tak dôjsť k výraznej zmene v oblasti zamestnanosti,“ myslí si Blaščák.
Bez povšimnutia nezostávajú ani rozbehnuté sociálne reformy. „Opatrenia, ktoré majú začať platiť od budúceho roka, by mohli pomôcť hlavne pri potláčaní nelegálneho zamestnávania, ktoré umelo nafukuje mieru nezamestnanosti,“ povedal Tóth z ING Bank. Odhady, koľko nezamestnaných v skutočnosti pracuje, sú rôzne. Pohybujú sa v intervale od tridsať- do stotridsaťtisíc.
Vplyv hospodárskeho rastu Slovenska na znižovanie nezamestnanosti by sa mal podľa Tótha budúci rok znížiť. Balíček ekonomických opatrení totiž prinesie riziko spomalenia rastu ekonomiky. Ak rast HDP klesne pod 3,5 percenta, tvorba pracovných miest v súkromnom sektore sa výrazne obmedzí.
Z ostatných kandidátskych krajín máme dlhodobo najvyššiu mieru nezamestnanosti. Podľa nedávno zverejnenej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj by sme si mali udržať prvenstvo aj počas celého budúceho roku. Potom by sa mali štrukturálne reformy začať odzrkadľovať v kvalite podnikateľského prostredia výraznejšie, a prosperujúce firmy začnú zamestnávať viac ľudí.