BERLÍN - Vzťahy medzi nemeckou vládou a domácou podnikateľskou komunitou sa tento týždeň ešte viac zhoršili. Šéf poprednej zamestnávateľskej organizácie BDA podnikol v utorok ostrý výpad na hospodársku politiku kancléra Gerharda Schrödera a označil jeho kroky za stupídne.
Prezident BDA Dieter Hundt na výročnej konferencii zväzu povedal, že Schröderova politika zamestnanosti je „stupídna“ a „nezmyselná“. Vyhlásil, že súčasný štedrý systém sociálneho zabezpečenia sa do roku 2010 zrúti, pokiaľ neprejde zásadnou reformou.
Firmy sú podľa Hundta „úplne sklamané“ novými zákonmi, ktoré znamenajú zmeny na trhu práce. Tie boli prijaté minulý týždeň na základe odporúčania vládnej komisie pod vedením člena predstavenstva Volkswagenu Petra Hartza. „Podnikateľská sféra naliehavo potrebuje skutočnú reformu trhu práce. Hartzove zákony ňou určite nie sú,“ povedal Hundt.
Hundt kritizoval aj pripravované zvyšovanie daní. Januárové daňové kroky pripravia nemecké firmy o 17 miliárd eur a prehĺbia medzi nimi „náladu rezignácie“. „Nemôže snáď existovať nič horšie než nápad zvyšovať dane za súčasných ekonomických okolností,“ zdôraznil Hundt.
Šéf BDA, ktorý bol až do septembrových volieb členom tripartitnej vládnej aliancie pre program tvorby pracovných miest, dnes hovorí, že vláda je po voľbách menej otvorená spolupráci s podnikateľmi. Podľa neho nad kabinetom získali značný vplyv odborové zväzy.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že dva mesiace po voľbách sa nemeckí voliči cítia byť staronovou vládou podvedení. Vláda, ktorá predtým panovala štyri roky, údajne až po septembrových voľbách odhalila zlý stav štátnych financií a musí preto pod tlakom európskeho Paktu stability zvyšovať dane. V anketách z tohto týždňa obzvlášť prudko klesla dôvera v kancelára Gerharda Schrödera a jeho ministra financií Hansa Eichela. (čtk)