BRATISLAVA - Problémy súvisiace s posilňovaním koruny si všimli aj experti Medzinárodného menového fondu, ktorí pred dvoma dňami dokončili svoju ďalšiu misiu na Slovensku. „Zo situácie, v ktorej sa ocitla NBS, neexistuje žiadne jednoduché východisko,“ píše vo svojej správe fond a tvrdí, že pre politiku NBS nastali najzložitejšie podmienky za posledné štyri roky.
Masívny záujem o korunu vníma ako daň za „prehnané vnímanie úspešného vývoja krajiny“. Centrálnej banke vymenoval niekoľko možných riešení, medzi nimi aj to, aby nechala korunu posilňovať a intervenciami len zabraňovala prudkým kurzovým výkyvom. Za riziko tohto prístupu označil ohrozenie konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva.
Znižovanie úrokových sadzieb, s ktorým NBS začala na sklonku minulého týždňa, tiež vidí ako spôsob odradiť špekulatívny kapitál od nákupu slovenskej meny, ale upozorňuje na riziká prehĺbenia schodku v zahraničnom obchode a zvýšenia inflácie. Intervencie, teda nákupy eur za koruny, zase spojil s hrozbou zraniteľnosti NBS voči devízovým rizikám.
Za správnu cestu považujú experti MMF kombináciu prísnej rozpočtovej politiky vlády a uvoľnenia menovej politiky centrálnej banky. „Vláda musí rýchlo sprísniť fiškálnu politiku, a to dokonca aj nad rámec schodku na úrovni 5 percent HDP, s ktorým sa ráta v návrhu rozpočtu 2003“. Nato, aby sa znížilo riziko zvratu doterajšieho rastu kurzu, je podľa MMF dôležité urýchliť prípravy na vstup do eurozóny.
JURAJ JAVORSKÝ
Koruna sa včera na konci obchodovania vrátila na úroveň z rána. Cez deň síce spevnila na 41,38 koruny za euro, ale banky, ktoré ju so ziskom predávali, kurz vytlačili späť na 41,46.
„Sme pripravení využiť všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby vývoj kurzu zodpovedal základom ekonomiky,“ zopakoval guvernér Marián Jusko.
„Koruna je teraz bez väčšieho pohybu,“ povedal díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Podporiť by ju malo očakávané získanie pozvánky na vstup do NATO na pražskom summite. (čtk)