Vinia nás: Tunelujete eurofondy

ŠTRASBURG – Existuje vážne podozrenie, že na Slovensku sa tunelujú peniaze súkromných zahraničných investorov, ale aj Európskej únie, tvrdí belgický poslanec Európskeho parlamentu Dirk Sterckx. Slovenská strana podozrenie odmietla.

ŠTRASBURG – Existuje vážne podozrenie, že na Slovensku sa tunelujú peniaze súkromných zahraničných investorov, ale aj Európskej únie, tvrdí belgický poslanec Európskeho parlamentu Dirk Sterckx. Slovenská strana podozrenie odmietla.

Poslanec v utorok svoje tvrdenie dokazoval na osude belgickej firmy Bander. Podnik, ktorý v roku 1993 založil Hendrik Soenen, vraj jeho slovenský riaditeľ Zdeněk Karaščák v roku 2000 vytuneloval. Väčšinu strojov predal za 200 eur nastrčenému sprostredkovateľovi. Stroje potom pracovali pre podnik Atrium, ktorý patrí Karaščákovej žene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Soenen podal žalobu, súdny proces trvá dodnes. Prípad rieši okresný súd v Humennom. Firma Atrium, ktorá sa premenovala na Astec, však podľa europoslanca dostala z európskeho programu PHARE najprv tri milióny korún a potom šesť.

Lieta v tom Národná agentúra?

Peniaze pre firmu zabezpečila Národná agentúra pre podporu malých a stredných podnikov cez program Seed Capital Company – Fond štartovacieho kapitálu. Agentúra údajne nikdy nepreverovala, odkiaľ pochádza majetok, ktorým firma za granty ručí. „Boli to stroje prevedané z Banderu,“ hovorí Sterckx. Aby mohli získať peniaze z PHARE, experti vraj odhadli majetok na 30 miliónov eur, pričom jeho skutočná hodnota bola 30-tisíc eur. Keď sa o prípad začala zaujímať Európska komisia, agentúra jej výhrady údajne zamietla bez vyšetrovania.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ agentúry Juraj Majtán včera poprel všetky poslancove tvrdenia. „Všetko, čo tam je uvedené, sa nezakladá na pravde. Je to nebezpečné vyjadrenie, poškodzujúce záujmy zúčastnených strán.“ Majtán tvrdí, že prípadom sa na podnet Európskej komisie zaoberali aj ľudia z jej delegácie na Slovensku i z Úradu vlády a na žiadne porušenie zákonov neprišli.

U nás je vraj možné všetko

„Korupcia kvôli európskym fondom je na Slovensku verejným tajomstvom. Majetok sa bežne predáva a kupuje za smiešne ceny,“ tvrdí Sterckx. Podľa podnikateľa Soenena sú na Slovensku „ideálne podmienky a vynikajúce pracovné sily“, až na to, že len čo sa podnikateľ stane obeťou mafie, nemá mu kto pomôcť. „Vyzerá to neuveriteľne, ale v právnom poriadku sú medzery, ktoré umožňujú čokoľvek.“

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec chce, aby sa do prípadu vložila celá Európska komisia. Podľa veľvyslanca komisie na Slovensku Erica van der Lindena delegácia problém podrobne preskúma. „Ak zistíme, že došlo k nejakému pochybnému konaniu, uisťujem vás, že budeme požadovať vrátenie peňazí z PHARE. Ale krajina ako celok by nemala platiť za nesprávne konanie jednej alebo niekoľkých osôb,“ povedal pre SME.

Pripustil, že občas sa malé problémy objavia, ale pri väčšine projektov PHARE sú uspokojivé výsledky. „Snažíme sa vyhnúť problémom. Najmä tomu, aby vznikol dojem, že každý na Slovensku sa snaží obísť pravidlá. Tak to nie je. Musíme rozlišovať medzi niekoľkými prípadmi, kde sú problémy a obrovskou väčšinou, ktoré fungujú ako majú,“ povedal.

Podľa van der Lindena cez projekt Seed Capital žiada o peniaze veľmi veľa podnikov. „Každú žiadosť posudzuje neutrálna a objektívna hodnotiaca komisia podľa vopred stanovených parametrov. Títo ľudia nemajú čas – a ani nemusia – posudzovať, v akom stave je firma a akí sú jej majitelia,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Beňová: Nebezpečné vyhlásenie

Predsedníčka parlamentného výboru pre európsku integráciu Monika Beňová sa v utorok spolu s ďalšími poslancami vrátila z Európskeho parlamentu. Povedala, že o žiadnych podozreniach sa tam nehovorilo. „Boli tu podozrenia v čase, keď bol podpredsedom vlády Pavol Hamžík, ale obidve podozrenia sa nepotvrdili.“

Beňová tvrdí, že vyhlásenia, aké mal poslanec, sú nebezpečné: „Neviem o tom, že by boli teraz predvstupové fondy zneužívané.“ Kontrolu chce ešte sprísniť a o prípad sa bude zaujímať: „Určite sa pokúsim skontaktovať aj s tým poslancom. Dúfam len, že neurobil takéto vyhlásenie bez dôkazov.“

(mož, mar, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  5. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  2. Čo vám nikto nepovedal o kráse, materstve a ADHD dospelých
  3. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  6. Príďte do Piešťan na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom
  7. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 340
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 159
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 5 027
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 326
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 954
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 831
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 915
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu