Žiakom prvého stupňa môžu štátne školy ponúknuť náboženstvo alebo etiku ako nepovinné predmety. Tie sú často zaradené na popoludnie, po skončení normálneho vyučovania. Tam, kde školy tieto predmety ponúkajú, je oveľa väčší záujem o náboženstvo ako o etiku, aj preto, lebo katolícke deti idú v ôsmich-deviatich rokoch na prvé sväté prijímanie, kde sa vyžaduje príprava.
Komisia pre katechizáciu a školstvo Konferencie biskupov Slovenska požiadala ešte v roku 2000 ministra Ftáčnika, aby sa náboženstvo stalo povinne voliteľným predmetom aj pre prvý stupeň. „Náboženská (mravná) výchova detí je dôležitá od začiatku výchovy dieťaťa, lebo sa tu vytvárajú základné náboženské postoje, skúsenosti a vedomosti, ktoré sú potrebné pre vyučovací predmet náboženská výchova na druhom stupni,“ povedal Eugen Valovič z komisie.
Minister Ftáčnik vtedy odpovedal, že o zmene sa môže uvažovať v rámci celkovej reformy školstva v súlade s projektom Milénium. Argumenty boli aj ekonomické - povinne voliteľné náboženstvo a etika by si vyžiadalo viac katechétov a učiteľov etiky.
Ak bude náboženstvo povinne voliteľné od prvého ročníka, bude musieť byť aj etika. „Nie sme vyslovene proti. Myslíme si však, že plošné zavedenie je vecou celej reformy školstva. Nemyslíme si preto, že by to bolo dobré urobiť hneď, od septembra, skôr za dva, tri roky. Nie sme na to pripravení,“ myslí si metodička etickej výchovy Oľga Križová z Metodického centra v Bratislave. (mar)