
Doteraz bolo náboženstvo voliteľným predmetom až na druhom stupni.
Na otázku SME, čo ministra k tomu vedie, odpovedal: „Rešpektujem slobodu svedomia, zároveň však chcem, aby boli zaručené primerané podmienky pre náboženskú výchovu detí, v súlade s presvedčením a požiadavkami rodičov.“
Minulý týždeň v televíznej relácii Ring vyhlásil, že niektorí rodičia sa sťažujú, ak školy presúvajú nepovinné hodiny náboženstva do popoludňajších hodín. Mnoho detí, ktoré do škôl cestujú autobusmi, sa vraj pre spoje nemôžu na náboženstve zúčastňovať.
Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth z ANO o ministrovom kroku oficiálne ešte informovaný nebol. „Niečo som započul v televízii. Neviem ale, že by to bolo už aktuálne,“ povedal. Tóth sa domnieva, že každý rodič má právo vybrať si, v akom svetonázore sa jeho dieťa bude vychovávať.
Exminister školstva Milan Ftáčnik (SDA) má opačný názor ako Fronc. „Nepovažujem to za správny krok. Náboženstvo by sa nemalo v prvých ročníkoch základnej školy zavádzať ako povinne voliteľný predmet, lebo je to ešte priskoro. Aj tak by to iba kopírovalo svetonázor rodičov.“ Ftáčnika zaujíma, kde na to minister chce zobrať peniaze. „Kto to bude učiť a čo to bude stáť? Prečo sa s tým tak ponáhľa? V programovom vyhlásení vlády rezort školstva sľubuje reformu obsahu vyučovania. Prečo to nerieši v jej kontexte?“
Nový generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva Ján Hero na otázky SME odpovedal veľmi opatrne. Chystá sa nejaká zmena vo vyučovaní náboženstva? „Momentálne je to tak, ako to pán minister deklaroval.“ Takže sa o zmene uvažuje? „Pán minister to spomenul,“ odpovedal Hero.