Som desaťbojár medzi špecialistami

Nová monografia o Miroslavovi Cipárovi ho predstavuje ako jedného z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov


Miroslav Cipár. FOTO SME - PAVOL MAJER


Keď autori čerstvej monografie o Miroslavovi Cipárovi chceli stručne charakterizovať umelca, zistili, že to nebude jednoduché. Maliar, grafik, kresliar, ilustrátor, dizajnér, sochár, tvorca známok? MIROSLAV CIPÁR (1935) patrí k najvšestrannejším slovenským výtvarníkom. Ako hovorí, zaoberá sa aj vecami, ktoré zdanlivo neovplyvňujú jeho profesionálny výkon.

„Som výtvarník, ktorý si všetko neustále overuje,“ povedal v rozhovore pre SME Miroslav Cipár. „Či je to správne, odkiaľ sa na svet pozerám. Ďalším limitom je, že sa neviem opakovať. Korigujem sa, a preto je pre mňa najvýhodnejšie pracovať na starších prácach. Či som bol so svojou vecou niekedy spokojný? Áno, ale trvalo to iba chvíľku.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dielo ako stanovisko

Rozšírené aktivity Miroslava Cipára mal pôvodne vystihovať aj titul monografie - Multigrafia. „Nakoniec som od toho upustil, lebo mi to kamaráti ofrfľali,“ hovorí Cipár. „Mám dojem, že som desaťbojár medzi špecialistami. Dúfam však, že sa to vzájomne neruší. Každú oblasť sa snažím projektovať ako integrálnu súčasť výtvarnej tvorby. Tá mi pripadá ako stanovisko. Nie je to druh nezávislej tvorby, pretože sa stále snažím byť v kontakte s nadhľadom. Prirovnal by som to k práci grafického dizajnéra, ktorý rešpektuje vydavateľa, ale do knihy či katalógu vkladá aj svoju invenciu.“

Miroslav Cipár zanecháva stopy na poštových známkach, na monumentálnych maliarskych, sochárskych dielach, ale i na hlavičke SME. Vystavoval v rôznych končinách sveta. Pôsobil ako expert v indickom vydavateľstve Children‘s Book Trust, viedol seminár na Univerzite Kelyana v Colombe na Srí Lanke. Ilustroval vyše 250 kníh a vytvoril viac než 200 logotypov (napríklad Bratislavské hudobné slávnosti, Bienále ilustrácií Bratislava, Slovenská národná galéria, TASR, Konto nádeje). V týchto dňoch putuje po Spojených štátoch jeho výstava, ktorá začala svoju púť v júni na slovenskom veľvyslanectve vo Washingtone. Začiatkom decembra sa otvára Cipárova výstava na slovenskom veľvyslanectve v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha nie je definitíva

Pri skladbe 280-stranovej monografie vylúčil Miroslav Cipár chronologický prístup. Snažil sa vytvoriť skladačku jednotlivých druhov a zahrnúť aj menej známu ateliérovú tvorbu - najmä maľbu a kresbu. Chcel vytvoriť akési hniezda záujmov, v ktorých sa jednotlivé výtvarné obdobia uskutočňovali. Niektoré boli prerušené, iné premostené. Textovej časti dominuje Fedor Kriška, s príspevkami sa zúčastňujú aj Dorothée Höferzová, Miroslav Daniš a Márius Maták.

„Keď sa pozerám na túto knihu, mám pocit ukončenosti,“ hovorí. „Avšak nemala by to byť moja definitíva. Stále som presvedčený, že som začínajúci autor so sľubnou perspektívou. Knihou som si len zmapoval doterajší priestor a teraz budem mať dôvod ďalej sa kompetentne vyjadriť.“

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujem riziko

Slovami nemeckej galeristky Dorothée Höferzovej, diváci Cipárových obrazov sa stávajú svedkami tajných rozhovorov, erotických nedorozumení, konšpiratívnych stretnutí, intelektuálnych diskusií, ostrej výmeny názorov, pričom nechýbajú ani nové loptové hry či klasické pas de deux. Sú to miesta na stretávanie ľudí nesúce so sebou vlastné príbehy. Nebol by to Cipár, keby netvrdil, že sa dalo oveľa viac.

„Zmáhajú ma pocity z toho, čo som všetko neurobil v momente, keď som bol v kondícii. Niekedy si to človek uvedomí dodatočne. Sám sebe si nadávam, ale produkovanie je mi odporné. Možno je to jedna z mojich najväčších prekážok. Určite by sa dal variovať jeden príbeh, no niektoré výtvarné príbehy mi pripadajú nudné. Ako keby autori nemali žiadne pochybnosti. Niekde na začiatku je kód a už vtedy sa dá predpovedať, ako to dopadne. Je tam málo vzrušenia a ja potrebujem riziko. Samozrejme, nechcem byť provokatér či komediant, ale aj hra má svoje hranice.“

SkryťVypnúť reklamu

ĽUDO PETRÁNSKY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 970
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 538
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 474
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 422
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 691
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 685
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu