BUDAPEŠŤ - Maďarský parlament rokuje v súčasnosti o novele ústavy, ktorú vyžaduje vstup krajiny do Európskej únie. Vláda v Budapešti musí pred vstupom do únie zmeniť svoju ústavu tak, aby časť právomocí preniesla na orgány v Bruseli. Koaličné a opozičné strany pred niekoľkými týždňami podpísali dohodu o tom, že budú spoločne podporovať vstup Maďarska do únie, ktorý je „národným záujmom“. Napriek tomu sa táto novela rodí ťažko, opozícia vzniesla sériu námietok.
Bývalému premiérovi Viktorovi Orbánovi zo strany Fidesz sa nepáči myšlienka zrieknutia sa akýchkoľvek právomocí. Myslí si, že úplne stačí, keď bude v ústave zakotvené, že ich bude s Bruselom „zdieľať“.
Rozdielne názory koalície a opozície sú aj vo vzťahu Národného zhromaždenia a vlády či otázky načasovania referenda o vstupe do únie.
Koaličný návrh Fidesz zatiaľ odmieta, nedokáže sa však na spoločnom stanovisku dohodnúť ani so svojím partnerom, menšou opozičnou stranou MDF. Jej predsedkyňa Ibolya Dávidová nedávno povedala, že zrieknutie sa časti suverenity v prospech Bruselu je pri vstupe „automatické“, bez toho integrácia nie je možná.
Orbán, ktorý sa zriekol aj poslaneckého mandátu, nedávno pohrozil vládnym socialistom, že jeho strana zablokuje ústavné zmeny potrebné na vstup do EÚ, keď vláda nesplní jej požiadavky. Vláda si však opozíciu zaviazala dokumentom, v ktorom spoločne podporili integráciu ako „prvoradý národný záujem“. (kl, tasr)